Tisíce odborářů demonstrují v Bruselu proti summitu EU

V Bruselu se zvedá odpor proti sbližování evropských ekonomik. Summit lídrů Evropské unie má schválit takzvaný Pakt pro euro, který počítá s větší koordinací hospodářských politik v zemích eurozóny. Jde například o sladění důchodových systémů, nebo kroky k větší mobilitě pracovních sil. Nedaleko sídla Rady Evropské unie proti Paktu protestují tisíce odborářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brusel zaplavily tisíce odborářů | Zdroj: ČTK

Na paktu se jim nelíbí hlavně to, že by měl zrušit automatickou valorizaci mezd. Růst platů by se měl odvíjet od produktivity ekonomiky. Pakt pro euro také chce, aby byla evropská ekonomika schopnější konkurovat ostatním ekonomikám ve světě. Odboráři ale žádají nahradit pakt konkurenceschopnosti paktem solidarity. Obávají se, že úsporná opatření přinesou růst cen a dolehnou hlavně na pracující.

Odborové organizace slibovaly účast až dvaceti tisíc demonstrantů. Tolik jich ale podle zpravodaje Českého rozhlasu Pavla Nováka v poledne zdaleka nebylo. Do centra Bruselu ale směřuje celkem pět průvodů a hlavní protest je načasovaný až na čtrnáctou hodinu.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme