Tisíce poutníků z celého světa se účastní křtu v posvátném Jordánu

Probíhající vánoční oslavy ve Svaté zemi neznamenají pouze náboženská procesí a bohoslužby v kostelech. Tisíce poutníků z celého světa využívají dalekou cestu i k symbolickému křtu v posvátném Jordánu. Ve Svaté zemi pokračují oslavy narození Ježíše v režii mnoha dalších církvích. Příliv křesťanských poutníků ze zahraničí tam pomáhá i jednomu celoročnímu odvětví. Je to křtění ve vodě posvátné řeky Jordán. Ročně kvůli tomu přijíždějí statisíce lidí z celého světa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestantský reverend Lukas ze Zimbabwe prochází symbolickým křestem.JPG

Protestantský reverend Lukas ze Zimbabwe prochází symbolickým křestem.JPG | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

„Já jsem kazatel, pokřtěný jsem už dávno. Takže to, co jste teď viděl, byl jenom symbolický křest,“ říká reverend Lukas a dlaní si z obličeje stírá stékající vodu. „Všichni jsme pastorové, někteří z Nigérie, většina z nás je ale stejně jako já ze Zimbabwe. Tohle je moje žena Marie.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Břetislava Turečka z izraelských křtin.mp3

Izraelské úřady spravují dvě křticí místa. Jedno je u Jericha na okupovaných palestinských územích. Druhé je v Jardenitu, u výtoku Jordánu z Galilejského jezera. O potřeby křesťanů se tu starají místní židovští obyvatelé.

Podle paní Ruth zde ročně uvítají až půl miliónu poutníků. „Přijíždějí snad ze všech zemí. Máme tady lidi z Asie, z Afriky, z Evropy, Ruska, Brazílie, Ameriky… Dokonce se tu objevují i poutníci, kteří se nás ptají, jak si mohou v zavazadlech nejlépe ukrýt izraelskou vlajku, kterou si tady kupují na památku. Jsou z muslimských zemí, kde by jim to mohlo uškodit. Křesťané se tady vydávají ve stopách Ježíše. Z Bible víme, že byl pokřtěn v Jordánu. Symbolicky jsme zvolili tohle místo, protože se samozřejmě neví, kde přesně to tehdy bylo,“ vysvětluje Ruth.

Poutní místo Jardenit je upravené, příjemné a zdarma.JPG | Foto: Břetislav Tureček

Do tiše plynoucí řeky tady vedou na několika místech schody, aby si nikdo neublížil. K dispozici je v příjemném areálu i bufet, restaurace a velká prodejna suvenýrů, odkud podle Ruth pochází jediný příjem správců Jardenitu.

„Vstup je tady zdarma. Poutníci musejí vlastně jediné - převléknout se do bílého roucha. Koupeného, nebo vypůjčeného za symbolický poplatek. Bez něj do vody nikdo nesmí. Třeba Etiopané mají doma zvyk nořit se do vody nazí. Tak jim vždycky musíme citlivě vysvětlit, že tady to opravdu nejde. Nakonec to vždycky respektují,“ popisuje Ruth, jak to v Jardenitu chodí.

Půjčení roucha vyjde na 10 dolarů, koupit se dá za pětadvacet.JPG | Foto: Břetislav Tureček

Správci areálu nekoukají, koho sem přitáhla víra, a koho program cestovní kanceláře. Jestli turistický byznys ve Svaté zemi nějak rozlišují, tak spíš podle peněženky. Tady na břehu Jordánu to ale nikomu naštěstí pociťovat nedávají.

Pod Galilejským jezerem má ještě Jordán hodně vody, navíc čisté.JPG | Foto: Břetislav Tureček

„Je skvělé potkávat poutníky, jsou to nejlepší lidé na světě. Určitě jsou přínosem pro tuto zemi. Vítáme je s otevřenou náručí,“ zdůrazňuje paní Ruth.

Břetislav Tureček, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme