Tisíce Římanů opouštějí město kvůli obavám ze zemětřesení

Řím, či spíše část Římanů, dnes čeká ničivé zemětřesení. Po tisících opouštějí věčné město. Jiní ale považují poplach vyvolaný takovou předpovědí jen za legendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řím | Foto: Fotobanka stock.xchng

Autorem znepokojivé předpovědi o dnešním zemětřesení v Římě je jistý Raffaele Bendandi. Muž, který zemřel v roce 1979 a jako laik se zabýval vlivem měsíce a planet na zemský povrch.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obavách některých Římanů před zemětřesením mluvila na Rádiu Česko spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunka Lunardi

Došel k závěru, že měsíc a planety působí na zemský povrch tak, jako na mořské přílivy a odlivy a že tudíž jejich pozice, jejich seřazení, má vliv i na pohyb zemské kůry a tedy i na zemětřesení, protože nadouvá kůru, stejně jako mořskou hladinu.

Vědci jeho teorie vždycky odmítali jako fantazírování bez vědeckého podkladu, ale pan Bendandi údajně skutečně předpověděl řadu velkých zemětřesení v Itálii i jinde ve světě. Před zemětřesením ve Friuli prý varoval s několikadenním předstihem, ale marně, předpověděl i zemětřesení v Markách, už v roce 1915 předpověděl zemětřesení v Marsice Abruzzu. Někdy chyboval o pár dní. To jsou ale zemětřesení, které uhádl. Neví se, jestli se v jiných případech spletl.

Vědci jeho předpovědi razantně odmítají. Experti z Národního ústavu Geofizyky a vulkanologie, kde je dnes den otevřených dveří, upřesňují, že v Itálii dochází každý den k 30 otřesům. Itálie má poměrně silnou seizmicitu, v tomto rámci Řím patří k zónám se střední seizmicitou. Ničivá zemětřesení ale už zažil a další samozřejmě nelze vyloučit.

Přesto Bendandiovy teorie považují vědci za neopodstatněné, protože podle nich měsíc a planety nemají na zemskou kůru prakticky žádný nebo jen minimální vliv.

Tisíce Římanů přesto město opouštějí. V úřadech se zvýšily dovolené o 18 procent. Podle spolupracovnice Českého rozhlasu v Itálii Vědunky Lunardi ale i dnes bylo metro přeplněné, jako vždycky, provoz v ulicích města je stejně chaotický jako včera:

„Jestli Řím opustilo několik tisíc lidí, miliony zůstaly. Moc tomu zřejmě nevěří. Nicméně sdružení spotřebitelů Codacons se dokonce obrátil na prokuraturu s žádostí, aby zjistila, kdo pustil tuto předpověď, která se většinou považuje za velkoměstskou legendu, do internetové sítě a vyvolal tak, třeba i úmyslně, paniku.“

Vědunka Lunardi, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme