Tisíce slovenských maturantů si zopakují testy z matematiky

Více než 2700 slovenských maturantů dnes čeká opakování písemných testů z matematiky. Rozhodl o tom ministr školství Martin Fronc, protože v polovině dubna se na některých školách vinou státních úředníků objevily testy i se správnými odpověďmi. Studenti proti nařízení Fronce protestovali a požadují jeho demisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studentská demonstrace | Foto: Eduard Genserek

Maturanti původně pohrozili, že testy už znovu psát nebudou. Rozzlobilo je, že musí pykat za chyby jiných, přičemž jsou zbytečně vystavováni stresu. Fronc je ale varoval, že bez opakované písemky nezískají maturitu.

Studenti se proto dohodli na jiné formě protestu. Někde půjdou k maturitám v teplácích, montérkách či v pyžamech, jinde s výraznými oranžovými doplňky a stužkami. Neformálním oblečením chtějí, jak sami říkají, poukázat na neúctu k nim.

Středoškoláci zůstávají ve stávkové pohotovosti, kterou podpořili i studenti vysokých škol. Podepisují také petici, ve které žádají změnu systému maturitních zkoušek a především odstoupení ministra, který podle nich maturity v nové podobě nezvládl.

Podle nového modelu maturanti skládají zkoušky z pěti místo dosavadních čtyř předmětů. Novinkou je, že si musejí zvolit i jeden z přírodovědných předmětů. Na externí část maturity - písemné testy z cizích jazyků a z matematiky - dohlíží stát, zbytek zkoušek je v režii škol.

Test si zopakuje 2714 studentů, kteří se rozhodli podstoupit náročnější formu maturity z matematiky. Ta jim má usnadnit přijetí na vysoké školy. Méně náročné testy, které si zvolilo asi 9000 maturantů, byly v pořádku.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme