Tisíce studentů demonstrovaly v Berlíně za více peněz pro školy

Protesty proti nedostatku financí ve školském systému nabírají v Německu dál na obrátkách. V Berlíně dnes kvůli tomu vyšlo do ulic 27.000 vysokoškoláků, které podpořili i jejich kolegové ze středních a dokonce i základních škol. Do protestních akcí se od začátku týdne zapojilo už 60 měst po celém Německu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace studentů v Berlíně | Foto: Jiří Hošek

Vysokým školám chybí na příští rok v rozpočtu zhruba 160 miliónů eur. "Ve srovnání se státní pomocí automobilovému průmyslu nebo bankám jde o směšnou částku," upozorňují studenti. Ti se tentokrát při svých protestech mohou spolehnout na sympatie pedagogů.

"To rovněž ukazuje, jak vážná situace doopravdy je. Normálně pro tyto akce podporu nemáme. Tentokrát jde většina učitelů s námi. Německo prostě potřebuje víc peněz na vzdělání. Je pro mě hádankou, proč se do této oblasti neinvestuje víc peněz.," říká student informatiky na Technické univerzitě v Berlíně.

Kromě peněz žádají vysokoškoláci taky změny v údajně příliš náročných bakalářských studijních programech a vyšší počet učitelů.

O studentských protestech jsme mluvili ve středečním Radiofóru. Záznam pořadu si poslechněte v Rádiu na přání.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme