Tisíce syrských uprchlíků hledají bezpečí v Jordánsku, na hranici roste napětí

Po Turecku a Libanonu čelí masivnímu náporu syrských uprchlíků také Jordánsko. Denně tam utíká do bezpečí nejméně tisíc Syřanů. Syrská armáda na ně už několikrát zaútočila a došlo přitom i k přestřelce mezi syrskými a jordánskými vojáky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tábor v Jordánsku se rychle plní syrskými uprchlíky

Tábor v Jordánsku se rychle plní syrskými uprchlíky | Zdroj: Reuters

V Jordánsku se rychle plní první nově otevřený tábor pro deset tisíc syrských uprchlíků.

Na 40 tisíc už jich ale OSN v zemi registruje a denně přicházejí stovky dalších. Syrští vojáci na prchající krajany někdy střílejí a jen od pátku už jich takto deset zabili.

„Včera se objevily informace, že se tam Syřanům vůbec nechce a protestovali proti tomu. Argumentují, že je to vlastně stanové město úplně izolované v poušti. Je z toho vidět snaha jordánských úřadů držet syrské uprchlíky nejen v bezpečí, ale asi také pod kontrolou,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček, který situaci syrských uprchlíků sleduje přímo v Jordánsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci syrských uprchlíků sleduje v Jordánsku blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Jordánský král Abdaláh II. byl mezi arabskými vůdci první, kdo veřejně vyzval Bašára Asada, aby odstoupil. Zároveň je ale vidět, že Jordánsko je poměrně opatrné, že Sýrie je přeci jen mocná země nebo alespoň dosud byla.

Syrští rebelové zatím na jordánském území neoperují.

„Dokonce se objevují informace, že se kvůli tomu Jordánsko dostalo pod tlak Saudských Arabů, aby na svém území vytvořilo nějakou zónu podél hranic, odkud by syrští rebelové mohli na Sýrii útočit,“ říká Tureček.

Jordánsko má na své hranici se Sýrii monitorovací týmy pro případ, že by byly použity nebo zneužity v Sýrii chemické zbraně.

„Před časem se dokonce objevila informace, že jsou v Jordánsku speciální americká komanda, která by v případě nutnosti do Sýrie vyrazila, aby Američané chemické arzenály fyzicky zajistili,“ říká Tureček.

V Jordánsku otevřeli tábor pro syrské uprchlíky | Foto: Reuters

Jordánsko považuje syrskou válku za hrozbu. Uprchlíci mohou do určité míry destabilizovat Jordánsko, které má málo vlastních občanů. Zároveň tu je velká populace Palestinců, většinou uprchlíků. Také jsou tu uprchlíci z irácké války před deseti lety.

„Kromě toho jsou tu i ekonomické dopady, o kterých se tu mluví čím dál častěji. Když se teď bojuje v Sýrii, tak vlastně Jordánsko přišlo o jedinou pozemní cestu k vývozu svého zboží do Turecka a dál do Evropy,“ dodává Tureček.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme