Tisíce Ukrajinců oslaví Vánoce na kyjevském náměstí, politika ale půjde chvíli stranou

Už více jak měsíc se každou neděli scházely desetitisíce Ukrajinců na náměstí Nezávislosti v centru Kyjeva. Na dnešek ale opozice lidi na protivládní demonstraci nesvolávala. Pravoslavnou Ukrajinu totiž už zítra čekají vánoční svátky, a tak politika jde na chvíli stranou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční lídr Vitalij Kličko mluví z podia na kyjevském náměstí Nezávislosti | Zdroj: Reuters

V centru ukrajinské metropole dál zůstávají tisíce lidí, stovky stanů i desítky polních kuchyní.

Na každé straně náměstí stojí bytelné barikády a uprostřed je velké podium, na kterém se neustále střídají politici a muzikanti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak žije o Vánocích protestní stanové městečko v Kyjevě, popsal z místa zpravodaj Petr Vavrouška

Protestujících je ale podstatně méně a také jejich nadšení pomalu slábne. Hodně lidí po týdnech strávených v provizorních podmínkách odjelo domů na vánoční svátky.

Pro ty, kteří zůstali, se chystají tradiční ukrajinské Vánoce se vším všudy. V hlavní polní kuchyni už připravují na zítra slavnostní večeři, která se skládá z dvanácti postních jídel.

V sedm hodin večer popřejí lidem na náměstí opoziční lídři, jinak ale podium ovládnou hlavně hudebníci a nejrůznější folklórní soubory.

Dobrovolnice chystá v polní kuchyni jídlo pro demonstranty | Foto: Reuters

Demonstranti věří, že oddechový čas si vezmou i bezpečnostní složky a oslavy pravoslavných Vánoc se obejdou bez násilného konfliktu.

Ukrajinská opozice dává svými protesty už měsíc najevo nespokojenost s odklonem země od Evropské unie. Prezident Viktor Janukovyč v listopadu na nátlak Ruska odmítl podepsat dohodu o přidružení, místo toho uzavřel s východním sousedem smlouvy o úvěrové pomoci, dodávkách plynu a hospodářské spolupráci.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme