Tisíce uživatelů žalují Facebook kvůli malé ochraně osobních údajů. Kauzu řeší soud ve Vídni

V Rakousku začal soudní proces proti společnosti Facebook. Celkem 25 tisíc uživatelů této sociální sítě ji žaluje za nedostatečnou ochranu svých osobních dat. Za současnou nejrozsáhlejší hromadnou žalobou v Evropě přitom stojí jistý student práv z Vídně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook ráno postihl velký výpadek (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Max Schrems, iniciátor žaloby, podal proti Facebooku už celou řadu žalob v Irsku, kde má Facebook své evropské sídlo. Kvůli vysokým procesním nákladům u místních soudů je ale zase stáhl.

Řízení se tedy přesunulo do Vídně. Společnost Facebook se ale ohrazuje tím, že kauza do příslušnosti soudu ve Vídni nespadá, a chce tím proces zarazit už na začátku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud ve Vídni začal projednávat žalobu tisíců lidí vůči Facebooku. Podstatu sporu přiblížil Radim Polčák z Ústavu práva a technologií Masarykovy univerzity

Předmětem žaloby je špehování uživatelů a shromažďování jejich osobních dat bez souhlasu – třeba za účelem lépe cílené reklamy nebo tzv. trackingu, tedy sledování jaké internetové stránky navštěvují lidé, kteří ani nemusejí být na Facebooku aktivní.

„Stěžují si na to, co je ve své podstatě evidentní a co tady nebude ani příliš sporné, že Facebook, když zpracovává osobní údaje svých uživatelů, činí tak v rozporu s absolutně vším, co máme obsaženo v rámci evropské ochrany osobních údajů,“ vysvětluje vedoucí Ústavu práva a technologií Masarykovy univerzity v Brně Radim Polčák.

Žalujícím dále vadí účast Facebooku na sledovacím programu amerických tajných služeb PRISM. O zrušení Facebooku ale Schremsovi nejde. Říká, že má sociální sítě rád, ale že je potřeba udržet jejich provozovatele v mezích zákona. Rozhodně se nedrží hesla „když se ti Facebook tolik nelíbí, přestaň ho používat“.

Kromě toho, že společnost začne dodržovat evropská pravidla pro ochranu osobních údajů, má být výsledkem procesu i odškodné ve výši 500 eur pro každého účastníka hromadné žaloby. Mezi 25 tisíci žalujícími je nejvíc Němců a Rakušanů, ale také 109 Čechů.

Facebook se snaží zabránit projednávání žaloby v Rakousku

Radim Polčák se domnívá, že žaloba má šanci na úspěch. Zároveň ale podle něj kauza může ztroskotat právě už na námitce právníků Facebooku, že by se podobné žaloby neměly ujímat rakouské soudy.

„Záleží to na tom, zda jsme schopni říci, že ke zpracování rakouských uživatelů dochází mimo jiné i v rámci rakouské jurisdikce. Takže není tam problém s tím, že by Facebook dělal něco, co je v Evropě nelegální, to všichni vědí, ale otázka je, jestli skutečně v tomhle případě může zasáhnout rakouský soud,“ upozorňuje Polčák.

Podle agentury APA padne rozhodnutí, zda je dotyčný soud vůbec oprávněn případ posoudit, nejdříve za šest týdnů.

Facebook | Foto: Český rozhlas

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme