Tisíce žen vyhrály v Anglii soudní spor kvůli platové diskriminaci

Více než pět tisíc žen v anglickém Birminghamu vyhrálo soudní spor kvůli mzdové diskriminaci. Podle odhadů dostanou pracovnice tamní radnice zpětně na odměnách kolem třiceti milionů liber.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní kladívko

Soudní kladívko | Foto: Comstock Images

Podle britského zákona mají být ženy placeny za stejnou práci stejně jako muži. Ale v mnohých případech tomu tak není. Na pět tisíc pracovnic birminghamské radnice, hlavně uklízečky, kuchařky a pečovatelky, podaly stížnost k pracovnímu soudu, který rozhodl v jejich prospěch.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soudním sporu žen v Birminghamu kvůli mzdové diskriminaci hovořil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo Milan Kocourek.

Zákonodárství o mzdové rovnosti žen a mužů, jinými slovy za stejnou práci mají ženy dostávat stejnou odměnu jako muži, existuje v Británii už bezmála čtyřicet let. Ovšem problém spočívá v dodržování či v porušování zákona.

Ženy byly v minulosti příliš dlouho platově diskriminovány a není divu, že nejeden manažer je stále obětí starých pověr a návyků ne-li zlozvyků, které káží, že ženy si stejnou odměnu nezasluhují. Není to jen britský problém. Ale také britský. Pracovní soudy v Británii jsou přímo zaplaveny stížnostmi žen na menší výdělky než mají muži ve stejném zaměstnání.

Konšel Alan Rudge pověřený záležitostmi rovných příležitostí řekl, že birminghamská radnice zrušila nedomyšlený starý systém odměn, hlavně bonusů zaměstnanců, už před třemi lety. Ale mnozí nebyli spokojeni ani s novým systémem. Situace se dokonce vyhrotila do té míry, že odbory uspořádaly stávku na protest proti mzdové diskriminaci, které se zúčastnilo na tři tisíce zaměstnanců radnice.

Mezi případy, jimiž se zabýval pracovní soud, byly stížnosti žen na skutečnost, že zatímco muži dostávali bonusy za konkrétní pracovní výkony, ženy nedostávaly kromě základního platu nic, i když pracovaly ve stejném zařazení stejně usilovně.

Rozhodnutí pracovního soudu má samozřejmě nezanedbatelné finanční důsledky. Podle odhadu vedení odborových svazů Unite a GMB by pracovnice, které byly mnoho let na výdělcích kráceny, měly dostat zpětně na třicet milionů liber, to je kolem 840 milionů korun.

Birminghamskou radnici to možná nepřivede na pokraj bankrotu. Ale vedoucí jednotlivých odborů radnice se nyní budou muset hodně zamýšlet nad výší odměn žen a mužů v budoucnosti.

Milan Kocourek, Jan Piroch, Renata Mňuková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme