Tisícovka Američanů bude v Iráku hledat zakázané zbraně

Spojené státy posílají do Iráku tisícičlenný tým, který tam má najít zbraně hromadného ničení. Budou ho tvořit příslušníci americké armády, vládní zpravodajští analytici, civilní vědci i soukromí experti. Do Iráku by se mohli brzy vrátit také zbrojní inspektoři OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kofi Annan s Hansem Blixem | Foto: Jan Vytopil

Jak řekl v rozhovoru pro BBC jejich šéf Hans Blix, inspektoři mohou dorazit do čtrnácti dnů poté, co jim k tomu dá zelenou Rada bezpečnosti OSN. Většina z 15 členů Rady bezpečnosti si přeje, aby se inspektoři do Iráku vrátili a mohli dokončit svou práci,

Spojené státy ale chtějí zbraně najít samy. Do Iráku pošlou tým složený z tisícovky příslušníků americké armády, vládních zpravodajských analytiků i civilních vědců. Pentagon už ve čtvrtek oznámil, že do hledání zapojil deset bývalých zbrojních inspektorů OSN.

Hans Blix však předpověděl, že Washington bude potřebovat návrat týmu OSN, pokud bude chtít zajistit věrohodnost svého vyšetřování.

"Myslím, že v určité fázi by Spojené státy uvítaly mezinárodní ověření toho, co nalezli. Mají proti jednu výhodu, že si lidé troufnou s nimi mluvit. Když jsme tam byli my, lidé se báli tajné policie. Soudím, že šance najít něco v Iráku budou větší, pokud tam něco je," uvedl šéf inspektorů.

Jitka Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme