Tisícovka demonstrantů údajně pronikla do osad v Gaze

Více než tisíc demonstrantů se údajně v noci na dnešek dostalo do židovských osad v blízkovýchodním pásmu Gazy. Oznámili to sami židovští osadníci. Asi dvě stě padesát protestujících navíc zadržela izraelská policie před tím, než se o proniknutí do pásma Gazy pokusili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Kfar Maimonu

demonstrace v Kfar Maimonu | Zdroj: ČTK

Židovští osadníci odvolali ve středu pokus o masový pochod na okupované území Gazy, kterým se snažili zabránit blížícímu se stažení Izraele z oblasti.

Policie demonstranty zablokovala v obci Kfar Maimon před pásmem Gazy. Vůdce protestu Benzi Lieberman řekl, že v tuto chvíli není moudré dostat se do konfrontace s policií a armádou.

Zatímco většina účastníků několikadenního protestu se poté rozešla, radikální jádro tvořené několika stovkami demonstrantů se pokusilo do Gazy dostat potajmu. Protože nemohla přes oficiální přechod, snažila se rozbít hraniční plot, který pásmo Gazy odděluje od území Izraele.

Policie však proti radikálům zasáhla a zadržela na 250 osob. Zadržení demonstranti byli převezeni k výslechům do nedalekého města Beerševa v Negevské poušti. Informace o úspěšném proniknutí více než tisíce protestujících do osad zatím nikdo nepotvrdil.

Dalších asi 1500 demonstrantů z původních až 20.000 zatím stále zůstává v obci Kfair Maimon před pásmem Gazy. Demonstranti vyšli na pochod v pondělí z izraelského Netivotu, kvůli řadě preventivních opatření policie se jim podařilo dorazit jen do Kfar Maimonu.

Když si odtud chtěli v úterý odpoledne probojovat cestu ke hranicím s Gazou, zatlačili je policisté zpátky. Mezi demonstranty a policí došlo k několika potyčkám, při nichž byli údajně tři policisté zraněni a asi 20 protestujících zatčeno.

Za uplynulé měsíce před uzavřením pásma se do židovských osad dostalo kolem 650 odpůrců evakuace, většinou v autech židovských osadníků. Po vyhlášení pásma Gazy a osad v ní za uzavřenou vojenskou oblast je to téměř nemožné. V osadě Neved Kalim a dalších jsou provizorní stanové tábory pro odpůrce likvidace osad. Část z nich je obydlená.

Plán izraelského premiéra Ariela Šarona na odevzdání Gazy Palestincům a zrušení čtyř ze 120 židovských sídlišť na západním břehu Jordánu podporuje podle průzkumů veřejného mínění většina Izraelců. Od stahování si izraelská vláda slibuje utišení konfliktu s Palestinci. Evakuace osadníků z Gazy má začít v polovině srpna.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme