Tisk: Američané dávají Izraeli čas na likvidaci Hizballáhu

Každodenním tématem zahraničních deníků se stalo dění na Blízkém východě. Komentátoři si stále častěji kladou otázku, jak dlouho bude válka trvat a proč umírá tolik civilistů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Už žádné loudání, nabádá deník International Herald Tribune, který podezřívá americkou administrativu ze záměrných průtahů.

Šéfka americké diplomacie dorazila na místo až téměř dva týdny po začátku krvavého konfliktu, jednat by se přitom mělo během dnů a nikoli týdnů. Zatím to spíš vypadá, že americká administrativa dělá vše proto, aby Izrael měl čas na úplnou likvidaci Hizballáhu, soudí International Herald Tribune.

Australský list The Age naopak oceňuje ochotu Izraele jednat o míru. Izrael otevřel dveře možnému rozmístění mezinárodních mírových sil podél svých hranic s Libanonem. To sice možná nepřinese vyřešení konfliktu, ale minimálně ukazuje ochotu Izraele hledat cesty, jak nastolit mír, poznamenává list Age.

Rozmístění mírových sil na Blízkém východě je tématem i pro německé deníky. List Süddeutsche Zeitung se snaží odpovědět na otázku, jak se zachová Německo, pokud bude požádáno o účast v mezinárodních složkách.

Pouhá představa německé uniformy kdekoliv v blízkosti izraelských občanů by před pár lety byla čirou utopií, podotýká deník. Co se ale stane, pokud němečtí vojáci budou požádáni, aby zastavili izraelské operace v Libanonu? Německo a Izrael sice už byly zapojeny v rámci vojenské spolupráce do některých operací, ale vyslání německých vojsk na Blízkých východ by bylo "překročením červené linie", varuje deník Süddeutsche Zeitung.

Včera se podle všeho definitivně uzavřela historie ruské ropné společnosti Jukos. Věřitelé Jukosu požádali ruský arbitrážní soud o likvidaci firmy a vyhlášení bankrotu. Britský deník Finacial Times soudí, že tříletý boj o přežití kdysi největšího ropného podniku v Rusku tímto skutečně definitivně končí. Očekává se totiž, že arbitrážní soud prvního srpna skutečně bankrot Jukosu vyhlásí.

Jak Financial Times připomínají, ruský prezident Putin před dvěma lety tvrdil, že bankrot Jukosu není politickým zájmem. Mnozí si ale podle listu myslí opak, a sice že aktiva firmy byla správcem silně podhodnocena a pod cenou je teď koupí jeden z věřitelů, který Jukos poslal ke dnu, státní firma Rosněfť.

Pozadí celého příběhu připomíná americký list Washington Post. Původcem a roznětkou celé aféry podle něj byly politické ambice Michaila Chodorkovského, který si momentálně odpykává osmiletý trest na Sibiři. Washington Post zároveň dodává, že není pochyb, že konečná rána byla opět řízena z Kremlu.

Tématu se pochopitelně věnují také všechny ruské deníky, z některých cituje náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje z ruského tisku

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme