Tisk: Atentátníci si útoky v Londýně vyzkoušeli nanečisto

Červencoví atentátníci si útoky na londýnské metro předem vyzkoušeli. Slovenská koalice je závislá na hlasech migrujících poslanců. Polský tisk informuje o pokračování kauzy Unipetrol. Na Marsu došlo k zemětřesení, míní vědci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Británie je v šoku z nových informací o červencových útocích na londýnské metro, které zveřejnila britská policie. Rozbory záznamů bezpečnostních kamer totiž ukázaly, že sebevražední atentátníci si celou akci vyzkoušeli nanečisto, a to devět dnů před samotnými útoky.

Jak píší britské Timesy, policisté prozkoumali přes 80.000 záznamů z bezpečnostních kamer, 3000 svědeckých výpovědí, 30.000 vzorků z míst bombových útoků a další důkazy, vypočítává deník. Z výsledků vyplývá, že si teroristé 28. června předem obhlédli potenciální cíle a rozvrhli časový plán pro den útoků, tedy sedmý červenec.

Příprava celého útoku bezesporu trvala měsíce a je vidět, že útočníci pracovali velmi efektivně, myslí si deník. Stále však ještě zůstává řada nezodpovězených otázek, pokračuje list. Například to, zda existoval pátý atentátník. Policie totiž našla množství výbušniny v opuštěném autě u Lutonu. Nebo kdo celé teroristické buňce pomáhal? Jednalo se o útok Al-Káidy? Kde a kdy bylo natočeno video s jedním z útočníků, Muhammadem Khanem? Tyto a další otazníky by měla policie co nejrychleji vyřešit, žádají britské Timesy.

Polská Rzeczpospolita na první straně informuje o pokračování kauzy Unipetrol a popisuje snahy české opozice vytvořit parlamentní vyšetřovací komisi. Deník podrobně píše o tom, jakou bouři případ Unipetrolu v Praze vyvolal, a dodává, že krakovská odvolací prokuratura včera jako svědka vyslechla bývalého náměstka ministra státního pokladu Józefa Woźniakovského.

Ten podle předního polského listu figuroval jako kontakt mezi Orlenem a firmou Seta. Deník naznačil, že to Woźniakowski zřejmě nedělal zadarmo. Seta se po neúspěšné účasti v soutěži o Unipetrol snažila vystupovat jako prostředník mezi českou vládou a Orlenem při jednání o koupi Unipetrolu. Orlen ale nakonec uzavřel smlouvu s Agrofertem Andreje Babiše.

V dalším článku Rzeczpospolita připomíná, že potřebné důkazy může obsahovat nahrávka, kterou tajně pořídil bývalý člen vedení PKN Orlen Krzystof Kluzek na setkáních s lobbyistou Jackem Spyrou. Na těchto nahrávkách Spyra hovoří o úplatcích českým i polským politikům. Kazety nyní zkoumá Institut soudních expertíz a výsledky předá krakovské prokuratuře.

Slovenské vládní koalici se ani včera nepodařilo zlomit krizi a obnovit práci sněmovny. Aby byla sněmovna usnášeníschopná, potřebuje, aby se minimálně 76 zákonodárců zaregistrovalo. Včera k tomu chyběly nejdříve dva, později už jen jediný hlas. Dnes se vládní koalice pravděpodobně potřebné hlasy získá, ovšem nebude to z jejích řad, myslí si slovenská Pravda.

Dzurinda se vydá napospas bývalému komunistovi a šesti poslancům, kteří odešli z HZDS. Přitom někteří poslanci, kteří emigrovali z HZDS, donedávna patřili k Mečiarovým nejvěrnějším, poznamenává deník. Opozice začala proto Dzurindu ihned obviňovat, že si hlasy Mečiarových poslanců koupil, píše slovenská Pravda.

Zprůchodnění parlamentu ovšem ještě nemusí zabránit předčasným volbám, upozorňuje další slovenský list Hospodárské noviny. Problém může paradoxně vzniknout v samotné koalici. Některým představitelům KDH se totiž nelíbí "podezřelé" přechody opozičních poslanců ke koalici.

Koalice by se měla rozhodnout, zda má smysl pokračovat nebo zda nejsou předčasné volby přece jen vhodnějším řešením. Nejde totiž jen o odblokování parlamentu, ale také o to, aby koalice dovedla prosadit svoje zákony. Pokud je závislá na hlasech neustále migrujících poslanců, půjde to asi těžko, konstatují slovenské Hospodárské noviny.

Planeta Mars vykazuje větší aktivitu, než se původně předpokládalo, zjistili vědci z americké vesmírné agentury NASA. Včera experti zveřejnili záběry ze sondy Mars Global Surveyor, která rudou planetu už osmým rokem obíhá. Z fotografií je patrné, že za posledních několik let došlo na planetě k výrazným změnám, píše severoamerický deník USA Today.

O klimatických a geografických změnách na Marsu svědčí zejména záběry písečných dun. Za poslední tři roky se na jedné z nich vytvořilo několik roklí a čerstvý kráter, na jiném místě jsou zase patrné stopy po pohybu balvanů. Vědci proto usuzují, že na rudé planetě mohlo dojít k zemětřesení. Pravděpodobně se mění také marťanské klimatické podmínky, pokračuje deník. Už několik let po sobě se totiž u pólu zmenšují pole zmrzlého oxidu uhličitého. Ovšem proč tomu tak je, na to odborníci zatím nedovedou odpovědět.

Celkem sonda MGS poslala na zem více než čtvrt milionů záběrů Marsu. Její mise pro letošní rok vyjde NASA na 9,5 milionu dolarů, uzavírá severoamerický list USA Today.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme