Tisk: Britové nenašli taktiku na šampiónku Registanu

Britský kůň doběhnul ve Velké pardubické čtvrtý. Lékaři úspěšně oddělili egyptská srostlá dvojčata. Stávkující rakouští piloti by se mohli přepočítat. Kdy získá Čína Nobelovu cenu? Takové jsou hlavní titulky některých zahraničních deníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Na výsledky pardubického závodu Velká pardubická steeplechase byli zvědaví nejen čeští dostihoví fanoušci. I Velká Británie měla své želízko v ohni, a tak dnes informaci o výsledcích přinesla řada britských deníků. Český kůň Registana prověřil britské šance, komentuje závod například list The Guardian. Sedmiletá klisna Registana se musela přenést přes obávaný Taxisův příkop, vyšplhat na Irskou lavici a překonat další dva tucty překážek, aby v závěru vyhrála obávanou Velkou pardubickou, píše se v britském deníku. Jediný britský kůň skončil v závodě na úctyhodném čtvrtém místě. Jeho trenér, Charlie Mann, se naposledy o vítězství svých svěřenců zasloužil v roce 1995 s koněm It´s A Snip, ale na včerejšího českého šampióna nedokázal najít vhodnou taktiku, poznamenává obdivně britský list The Guardian.

Hlavní strany egyptských deníků plní případ dvouletých siamských dvojčat, která se podrobila náročné operaci v americkém Dallasu. Událost sleduje také egyptský deník Egypt Daily News. Doktoři včera malé chlapce úspěšně oddělili a dali jim tak šanci na nezávislý život, píše se v listu. Operace probíhala v klidu a podílelo se na ní 18 lékařů. V neděli ráno dokončil tým neurochirurgů nejobtížnější část celé akce oddělili část mozku, který dvojčata sdílela, a společný krevní oběh. Ahmed a Mohamed Ibrahimovi ale ještě nejsou mimo nebezpečí, připomíná možná rizika egyptský deník.

Očekává se, že odhadované náklady na operaci budou zaplaceny charitou, hovoří se o částce dvou milionů dolarů. Pravděpodobnost, že se narodí siamská dvojčata srostlá k sobě hlavami, je velice malá. Stane se tak pouze u jednoho z dvou a půl milionů narozených dětí, dodává na závěr egyptský list Egypt Daily News.

Ruský tisk se vrací k informacím o stavu korupce ve světě. K žebříčku Transparency International a situaci v Ruské federaci, která zaujímá až 88. místo, přinesl rozbor například list Novyje Izvěstija. Z něho vybírá moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Voldán cituje z ruského tisku

Rakouští piloti bojují o mzdy ze starých zlatých časů, komentuje bojkot aerolinek Austrian Airlines rakouský deník Der Standard. Piloti jsou zpravidla velice zodpovědní a disciplinovaní lidé. Jsou neustále trénováni ke zvládání svých emocí a umění chladně kalkulovat a rozhodnout se správně v každém okamžiku. Takto se tito "kapitáni vzduchu" také sami rádi vidí a očekávají proto, že se management aerolinek umoudří a nechá jejich platy nedotčené, píše rakouský list.

Změny jsou ale potřeba a realita může ukázat, že se zaměstnanci Austrian Airlines mohli přepočítat. Pro příklad, jak by mohli dopadnout, není třeba chodit daleko. Stačí si vzpomenout na krach společností Swissair a Sabena. Je zřejmé, že příští rok přinese spolu s rozšířením Evropské unie také větší tlak na reformy dopravní infrastruktury. A bylo by nedbalostí tento rozvoj potírat, uzavírá komentář rakouský deník Der Standard.

Kdy se splní Číně sen získat Nobelovu cenu? Odpověď se snaží nalézt dnešní vydání čínského listu People´s Daily. Švédská akademie letos rozdělila ceny mezi Američany, Brity, Rusy, ocenila jednoho Jihoafričana, ženu z Iránu. Objeví se ale na seznamu významných osobností také čínské jméno? Kritérium významného přínosu pro vědu, technologii a společnost je pro Číňany prozatím nedosažitelné, přestože se lze konejšit, že k ceně často zbývá jen krůček. Je proto třeba se zamýšlet nad příčinami, uvažuje čínský list.

Nutností je především investovat do vědy a to jde v Číně poněkud pomalu. Světové výzkumy ukázaly, že podíl investic do výzkumu na HDP je daleko nižší než v jiných zemích, dokonce nedosahuje ani úrovně, na které se nachází Indie. V lidnaté zemi se také najde dost mladých lidí, kteří jsou vědeckými talenty, zbývá se jen o ně dobře postarat. Nobelovu cenu můžeme získat, jen musíme mít zmíněné příčiny dosavadního neúspěchu pořád na paměti, dodává na závěr čínský deník People´s Daily.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme