Tisk: Bushův národ je bojovný, ale jen doma za stolem

Americký deník The New York Times si všiml, že mezi tamními politiky je málo těch, kteří poslali svoje děti do války v Iráku. Je jednoduché být macho, když nemáte co riskovat, soudí list. Ukázalo se, že Američané už nechtějí, aby prezident Bush vedl ztracenou válku v Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Tuhle válku přitom začali ti, kdo si žijí celkem bezpečně a své děti by do Iráku nikdy nepustili. A nejsou jediní. Rekruti americké armády se teď potýkají s vážným problémem. Mladí lidé, kteří by chtěli jít do Iráku, jednoduše nejsou.

Armáda přitom snižuje podmínky přijetí, zvyšuje odměny a porušuje vlastní etická pravidla. Národ, který stojí za Georgem Bushem, je národ bojovný. Ale jen doma za stolem. To maximum, které pro podporu politiky svého prezidenta udělají, je bojovný telefonát do rozhlasové debaty.

Ono totiž pro Bushe a jeho domácí bojovníky není jednoduché národu vysvětlit, proč se mají do Iráku posílat děti těch druhých. Třeba to naše politiky přiměje příště déle přemýšlet, než začnou nějakou válku, doufají New York Times.

Vietnamský premiér Phan Van Khai přijel na historickou návštěvu Spojených států. Co chce premiér Američanům sdělit, popisuje vietnamský list Thanh Nien. Cesta, která se uskutečňuje během desátého výročí oteplení vietnamsko-amerických vztahů, nemá žádný oficiální strategii. Podle vyjádření samotného premiéra chce ale Vietnam upevnit poškozené vztahy s Washingtonem, doplňuje list.

Dnes má proběhnout dlouho očekávaná schůzka předsedy palestinské autonomie Mahmúda Abbáse a jeho izraelského protějšku Ariela Šarona. Událost komentuje izraelský deník Haaretz. Je vidět, že návštěva Condoleezy Riceové v Jeruzalémě a Rammaláhu přinesla své ovoce. Blízkovýchodní předáci se sejdou, aby ratifikovali smlouvu, kterou uzavřeli v Šarm al-Šejchu. Kromě toho projednají koordinaci při vysídlení osadníků z pásma Gazy a západního břehu Jordánu. To jsou pozitivní kroky.

Přidat k nim můžeme, byť to zní trochu podivně, i vzájemnou spolupráci na demolici opuštěných domů. Od Palestinců je to vstřícný krok. Pásmo Gazy je jejich výsostné území a můžou si na něm dělat, co chtějí. Domy by mohli prostě a jednoduše srovnat se zemí, to by ale neprospělo mírovému procesu.

Je dobře, že Šaron s Abbásem mají zájem na hladkém vyklizení osad. Situace ale není tak růžová, jak by se na první pohled zdálo. Na Západním břehu či v Rafahu stále panuje násilí. Největší odpovědnost tak leží na Mahmúdu Abbásovi. To se dneska dozví od Ariela Šarona: pokud neprosadí právo mezi Palestinci, přijde křehká rovnováha mezi oběma zeměmi vniveč, upozorňuje Haaretz.

Slovenské deníky se věnují rozhodnutí soudu v kauze nelegálního odposlechu ministra hospodářství a předsedy vládní Aliance nového občana Pavla Ruska Tři bývalé příslušníky slovenské tajné služby, kteří byli obžalováni ze zneužití pravomocí veřejného činitele, totiž soud zbavil obvinění.

Deník Pravda v dnešním komentáři tvrdí, že už jen to, že nelegální nahrávku vyrobily státní bezpečnostní složky, je nehorázné. Z listu cituje zpravodajka Radiožurnálu na Slovensku Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Norský deník Aftenposten si libuje nad schválením rámcové dohody mezi Norskem a Ruskem. Ta umožňuje dvěma norským ropným společnostem, aby operovaly ve výsostných ruských vodách. Úspěch společností Statoil a Norsk Hydro se tak zapíše červeným písmem do historie.

Nevěřme ale tomu, že tím je celá záležitost skončena, chladí své nadšení Aftenposten. Do rozhodování o tom, kdo bude pro Rusko hlavním ropným partnerem na severu, může ještě hodně věcí zasáhnout. Aktivní norská diplomacie ale zatím přináší výsledky, uzavírá list.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme