Tisk: Chyby v rejstříku trestů připravily v Británii o práci stovky lidí

Chyby v rejstřík trestů připravily v Británii o práci stovky lidí. Starosta New Orleans dostal ve volbách druhou šanci. Saúdská Arábie nevymazala z učebnic pasáže vyvolávající náboženskou nesnášenlivost. Taková jsou témata pondělního výběru ze zahraničních deníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Britský deník The Herald se dnes jako většina britských novin věnuje nejnovějšímu skandálu na britském ministerstvu vnitra. Objevily se totiž informace o tom, že téměř 1500 zcela nevinných britských občanů mělo chybný záznam v rejstříku trestů, který spravuje právě tato instituce.

Politická opozice se v této souvislosti vyjádřila, že zatím poslední fiasko prokazující neschopnost jednotlivých ministerstev dostává stávající vládu na úroveň absurdity. Stovky občanů, soudními úředníky počínaje a studenty konče, nedostali práci nebo nebyli přijati ke studiu, protože byli kvůli chybným údajům považováni za zloděje, násilníky či obchodníky s pornografíí, píše list.

V dalším britském deníku The Guardian se v souvislosti se skandálem můžeme dočíst, že se úřad za chybnou administrativu omluvit odmítl. Mluvčí ministerstva uvedl, že je celá situace politováníhodná, ale že v kontextu celkového rozsahu práce, kterou úřad rejstříku trestů vykonává, se jedná o tři setiny procenta z celkových devíti milionů údajů.

Stínový ministr vnitra varoval o problémové práci ministerstva už od doby, kdy se ministrem vnitra stal David Blunkett. Změní se něco tím, že ho při nedávné povolební rošádě vystřídal John Ried? Tak zní řečnická otázka položená na závěr článku.

V zámořských novinách se na přetřes dostaly volby. Podobně jako New Orleans po hurikánu Katrina, dostal i stávající starosta tohoto města New Orleans Ray Nagin o víkendových volbách příležitost k tomu, aby napravil chybné kroky, kterých se těsně po řádění hurikánu Katrina dopustil, píše dnes americký deník Christian Science Monitor.

Voliči ho totiž zvolili znovu, čímž dali jasně najevo, že také město se chce učit ze svých chyb a že volá po obnově. Voliči také dali starostovi Naginovi jasně najevo, že mu odpouštějí jeho pomalou reakci na nejhorší přírodní katastrofu v oblasti, ke které došlo na sklonku loňského léta, připomíná list.

Staronový starosta New Orleans včera ve vítězném povolebním projevu slíbil městu a celé oblasti zničené hurikánem Katrinou nový začátek, nové úředníky a ekonomický boom založený na přílivu federálních finančních prostředků určených na rekonstrukci, všímá si americký deník The New York Times.

I když se během své kampaně nesoustředil na takové záležitosti, jako třeba jestli některé ze zničených oblastí města budou muset být zcela opuštěny, včera poprvé naznačil, že by k tomu nakonec mohlo dojít. Problémy s rekonstrukcí v některých částech města by totiž z celkové přestavby mohly učinit enormně těžký úkol, uzavírá list.

Jiný americký deník Washington Post komentuje nové školní učebnice v Saudské Arábii, které měly prodělat úpravy. A to konkrétně odstranění pasáží vyjadřujících náboženskou a jinou nesnášenlivost. Právě státní školy v Saudské Arábii byly dlouho obviňovány z toho, že démonizují nejen západní svět, ale i křesťanskou a židovskou víru.

Po teroristických útocích z 11. září 2001, při kterých 15 z 19 pocházelo právě ze Saudské Arábie, se všechno mělo změnit. Změna se měla týkat také příslušných pasáží ve školních učebnicích. Poté, co saudskoarabská vláda v poslední době opakovala, že vše už je v pořádku, můžeme se v učebnicích pro prvňáčky třeba dočíst následující, že "jakékoliv jiné náboženství než islám je špatné", nebo "kdo nezemře v islámu, skončí v ohni pekelném", cituje Washington Post.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme