Tisk: EU není dostatečně připravená na pandemii ptačí chřipky

Evropská unie není dostatečně připravená na pandemii v případě, že virus ptačí chřipky zmutuje do podoby, která je člověku nebezpečná. Takový je závěr včerejší schůzky ministrů zahraničí evropské pětadvacítky, píše dnes deník International Herald Tribune.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V Evropě není dostatek léků, Evropa se musí připravit na nejhorší, varuje list. Evropské země nicméně zvyšují své úsilí v boji proti chřipkovému nebezpečí. Francouzský premiér Dominique de Villepin včera slíbil poslat do nemocnic 50 milionů masek, které mají pracovníky ochránit před nákazou.

Španělská vláda chce zase objednat šest až 11 milionů dávek protiléku. Prostředku Tamiflu však v případě pandemie nebude dostatek. Přestože už další farmaceutický koncern pracuje na jeho výrobě, celý proces trvá 12 až 18 měsíců. Navíc lék Tamiflu může zmenšit intenzitu nemoci, ale nemusí to být tou nejúčinnější vakcínou, dodává deník International Herald Tribune.

Mezi Norskem a Ruskem se rozhořela vážná roztržka. Norský deník Afteposten neváhá použít označení "arktické drama". Drama v Barentsově moři začalo o víkendu, když se čtyřčlenná hlídka norské pobřežní stráže snažila dostihnout a zastavit ruskou rybárškou loď Elektron. Ruská loď rybařila v zakázané oblasti. Norští inspektoři pak na palubě odhalili ještě další porušování pravidel. Zjistili například, že Rusové používali k rybolovu přísně zakázané sítě.

Kapitánovi ruského trauleru tak nařídili změnit kurs směrem k norskému Tromsö, kde měla být posádka zadržena a vyšetřena. Jenže ruská loď nařízení neuposlechla a zamířila do ruského Murmansku i se dvěma norskými inspektory na palubě. Situaci se teď snaží vyřešit diplomaté. Nepomůže nic, než trpělivé jednání, konstatuje norský Aftenposten.

Únosu norských inspektorů se věnuje také ruský list The Moscow Times. Podle něj bude velmi těžké najít v tomto případě společnou řeč. Jediný fakt, na kterém se shodnou obě strany, je přítomnost dvou Norů na palubě ruského lodi. Dál už se však tvrzení rozcházejí. Podle norské strany byli Norové uneseni, Rusové ovšem tvrdí, že jim nabídli odchod z paluby.

Norská pobřežní stráž si stěžuje, že příslušníci ruské stráže nespolupracovali na zadržení lodi. Naopak ruská strana tvrdí, že Norové téměř nedali najevo, že Rusové mají loď na útěku zadržet. A navrch všeho Rusko prý vůbec neuznává "zakázanou zónu", ve které měl podle norských inspektorů ruský trauler lovit, uzavírá ruský list The Moscow Times.

Ze včerejšího prvního kola volby nového vůdce britské Konzervativní strany vypadl ministr financí Kenneth Clark. To vyvolalo značné překvapení. Do druhého kola postupují tři jiní kandidáti v čele s Davidem Davisem. Téma přirozeně figuruje na čelním místě dnešních britských novin, z nichž londýnský spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek cituje z britského tisku

Korupce ve veřejném a politickém životě je u nás na ústupu, radují se slovenské Hospodárské noviny nad zprávou Transparency International. Ta každoročně sestavuje žebříček států podle míry korupce. Slovensko se letos umístilo na 47 sedmém místě, spolu s Řeckem, Namibií a Českou republikou. Zatímco Čechům se výsledek moc nelíbí, Slováci se radují. V porovnání s minulým rokem si polepšili o rovných deset míst, uvádí deník.

Index, podle kterého se žebříček sestavuje, vychází z průzkumů za poslední tři roky. Odráží tedy vnímání korupce v období druhé vlády Mikuláše Dzurindy. Je tak prý vidět pozitivní vliv přijímání reforem a protikorupčních zákonů. Ovšem neměli bychom usnout na růžích, varuje slovenský list. Vláda sice splnila to, co si v protikorupčním programu předsevzala, do budoucna jí ale plány chybějí, uzavírají slovenské Hospodárské noviny.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme