Tisk: Francie doplácí na model velkého národa
Za nepokoje ve Francii může model velkého národa. Slováci se bojí problémů s přistěhovalci. Čínští lékaři vydělávají na nemocných AIDS. To jsou některá z témat, kterým se věnuje středeční zahraniční tisk.
Pozadí nepokojů ve Francii rozebírá německý deník Die Welt. Francouzi se často chlubili svým modelem velkého národa. Umožňoval integrování každého nově příchozího.
Stačilo přijmout občanství, naučit se jazyk a akceptovat náboženskou neutralitu. Pak jste mohli vstoupit do jakékoliv francouzské školy a učit se tu v ovzduší práva a občanské společnosti. Teď se ale ukazuje, že takový model nefunguje o nic lépe, než ty v ostatních evropských státech.
Nespokojenci vzali francouzský stát útokem. Nemají žádnou ideologii. Útočí prostě proto, že stát poskytuje dost možností, na co útočit. Francie tak čelí stejnému problému jako Spojené státy v šedesátých letech během rasových nepokojů. Jen s jedním rozdílem - tehdy bylo zaklínadlo mladých útočníků emancipace. Teď jsou to civilní práva, vysvětluje Die Welt.
Francouzského modelu rychlé asimilace cizinců se bojí i Slovensko. Píše o tom tamní deník Sme. Rychlý hospodářský růst bývalých zemí východního bloku dělá i tyto země přitažlivé v očích imigrantů. Nové členské země Evropské Unie tak stojí před dalším problémem. Jeho zvládnutí si bude žádat úzkou mezinárodní spolupráci. A to nejen na úrovni vlád, ale každého jednotlivce. Na tom, jak zvládneme problémy s přistěhovalci, totiž zjistíme, jestli vůbec o integraci stojíme, poznamenal dnešní deník Sme.
Polská Gazeta Wyborcza na první straně informuje o tom, že vzniká Ústřední protikorupční úřad. Tato "superpolicie" bude dohlížet na úředníky a politiky. Založení úřadu mělo ve svém předvolebním programu Právo a spravedlnost, které zvítězilo v nedávných volbách a sestavilo menšinovou vládu.
Ústřední protikorupční úřad bude přímo podřízen premiérovi a na jeho chod má dohlížet ministr odpovědný za koordinaci tajných služeb, informuje Gazeta Wyborcza. Úřad bude spojovat některé funkce Agentury pro vnitřní bezpečnost, policie, Nejvyššího kontrolního úřadu a finanční policie. Jeho strukturu mají tvořit ti nejspolehlivější vyšetřovatelé, policisté a soudci. Na počátku jich bude pět set, později se jejich počet má rozrůst na tisíc. Dostanou velké pravomoci, vysoké platy a právo odejít do důchodu po 15 letech služby, píše Gazeta Wyborcza.
Hlavním úkolem úřadu bude boj proti zneužívání moci úředníky a politiky všech úrovní. Úřad bude zkoumat majetkové poměry veřejných činitelů a činnost institucí i firem, které nakládají se státními prostředky a dotacemi. Pracovníci úřadu budou mít právo nosit zbraň, používat různé donucovací prostředky včetně chemických, po soudním schválení budou moci využívat odposlechu a provokace. Podle návrhu zákona budou mít také možnost nahlížet do bankovních tajemství a pojišťovacích smluv osob, podezřelých z korupce. Gazeta Wyborcza odhaduje, že Sejm by zákon mohl přijmout už do konce roku a Ústřední protikorupční úřad vznikne v prvním čtvrtletí roku příštího.
Američané nedovolí CIA, aby mučila vězně. To ale může zvrátit nový návrh zákona, který podal viceprezident Richard Cheney, píše americký list Washington Post. Praktiky amerických vojáků v irácké věznici Abú Ghrajb, pobouřily celý svět a samozřejmě i Američany. Proto senátor John McCain, sám krutě mučený ve Vietnamu, podal návrh, aby všechny americké úřady pracující s vězni dodržovaly ženevské konvence.
V tu chvíli ale vstoupil na scénu Dick Cheney. Spolu se šéfem CIA připravil změnu návrhu, která by z tohoto seznamu umožnila vyjmout CIA. Proč bychom my měli dodržovat ženevské konvence, když to naši nepřátelé nedělají? Odpověď je jednoduchá. Konvence jsme dlouho prosazovali, protože jsme chtěli, aby se s našimi zadrženými občany dobře zacházelo. Navíc je to morální, připomíná americký deník.
Ředitel tajných služeb John Negroponte nedávno nazval CIA podpěrou demokratického růstu. Jestli bude Cheneyho zákon schválen, dostane do ruky zbraň, která zkrotí každého, kdo pro tu takzvanou demokracii nemá potřebný entusiasmus, uzavírá Washington Post.
Čínské nemocnice vydělávají na nemocných AIDS. Popírají tak dobročinné iniciativy státu. Informuje o tom provládní čínský deník China Daily. Popisuje případ mladé HIV pozitivní dívky Kaj. Tři měsíce užívala v nemocnici nitrožilně potřebné léky, pak jí ale došly peníze. Pobyt jí stál asi 1400 dolarů, tedy třikrát víc, než je její plat. Nemocnice ji okamžitě vyhodila.
Přitom existuje státní program, který zajišťuje potřebnou péči všem osmi stům tisícům postiženým. Venkovské nemocnice ale padělají recepty a používají alternativní metody, jen aby ze státní podpory ukrojily co největší krajíc. Po chabých výsledcích, které podobné kampaně přinesly, prohlásila čínská vláda reformu čínského zdravotnictví za neúspěšnou, dodává China Daily.