Tisk: Iráckému konfliktu schází pravda

V iráckém konfliktu schází pravda. Píše to americký list The New York Times a tvrdí: Znovunabytá svoboda v Iráku je nádherná. Ale existuje podezření, že americká vláda manipulovala s informacemi a zakrývala nepříznivé zprávy ve snaze ovlivnit veřejnost doma i ve světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Bylo by nádherné, kdyby Američané našli zítra v Iráku superbunkr s pěti sty tunami nervového plynu, 25 tisíci litry antraxu, třiceti tisíci kusy zakázané munice nebo osmnáct mobilních biologických laboratoří. To jsou všechno věci, které podle prezidenta Bushe Irák vlastní.

Musíme doufat, že je to pravda, pokračuje americký deník. Nelze totiž uvěřit tomu, že by se vrcholná administrativa snažila podporovat válku kampaní, která je podvodná. Mnohé však svědčí o opaku - například nedávno bylo vyvráceno tvrzení o tom, že se Irák snažil koupit od Nigeru uran, aby mohl sestavit jaderné zbraně. Jednalo se prý o podvrh.

Šéf CIA za éry prezidenta Ronalda Reagana manipuloval informacemi ve snaze zvětšit sovětskou hrozbu ve střední Americe a zvýšit tak podporu Reaganovy politiky. Americkou zpravodajskou službu tím vážně poškodil. Nechtějme, aby se situace dnes znovu opakovala, varuje americký list The New York Times.

Návrh polského ministra obrany, aby se nemečtí vojáci podíleli společně s Polskem a Dánskem na vytvoření stabilizačních jednotek v Iráku, si vysloužil ostrou kritiku německých politiků i místního tisku. Polská zahraniční a bezpečnostní politika je - z pohledu Berlína - velmi furiantsky vedená, píší dnešní Süddeutsche Zeitung.

Polské vedení se snažilo Američanům zalíbit svou bezvýhradnou podporou irácké krize. Z vděčnosti a uznání dostal tento nový člen Severoatlantické aliance vojenské okupační pásmo v Iráku. Nyní přichází polský ministr obrany s návrhem, že by bylo přece jen lepší rozdělit tento náročný úkol mezi německé, polské a dánské jednotky. Taková zahraniční politika postrádá smysl, tvrdí německý list.

Polsko se rozhodlo jít po boku Američanů a neohlížet se na evropské členy NATO. Proč se tedy nyní svého velkého transatlantického kroku bojí? Tváří v tvář vojenskému úkolu přece jenom doufá ve spojenectví s německými jednotkami. Takové jednání je troufalé a drzé, soudí německý list Süddeutsche Zeitung.

V Izraeli pokračují oslavy pětapadesátiletého výročí vzniku židovského státu. Izraelské deníky bilancují půl století samostatného Izraele, deník Haarec při této příležitosti připomíná, že podstata nezávislosti Izraele spočívá v osvobození židů od postavení menšiny a od častého pronásledování.

Zároveň však deník připomíná, že dnešní izraelská realita je velmi závislá na světových událostech. Nezávislost Izraele není absolutní, píše Haarec. Je sice vyjádřena pocitem osobní svobody a schopností státu bránit se, ale zároveň je naše nezávislost limitována světovými zájmy a cizími silami.

Obyvatelé Izraele a jeho vedoucí představitelé by si měli uvědomit, že žijí v éře, kdy je svět utvářen podle pravidla rovnováhy - pohyb sil na jednom konci světa ovlivní situaci lidí na druhém konci, uzavírá svůj komentář izraelský list Haarec.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme