Tisk: Írán si zahrává s ohněm

Írán si hraje s ohněm, tvrdí britský deník. Nepokoje na pařížském předměstí neustávají. Němečtí politici zatím nejsou schopní vytvořit novou stabilní vládu. Izraelské deníky se věnují desetiletému výročí vraždy tehdejšího premiéra Jicchaka Rabina.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Íránský prezident Mahmúd Amadínedžád si hraje s ohněm. K takovému závěru dospěl ve svém pravidelném sloupku britský deník Guardian. Agresivní íránský vůdce nosí na bedrech revoluční dědictví. Proto minulý týden na setkání se studenty podporoval protesty proti Izraeli.

Je vidět, že íránští vládci se o zahraniční politiku moc nezajímají. Kdyby se totiž poučili z minulosti, všimli by si, že vyhrožovat Izraeli se nevyplácí. Ahmadínedžád to už udělal dvakrát za poslední měsíc. Jak moc se máme jeho hrozeb bát?

Írán se od dob Chomejního podstatně změnil. Mladí lidé žijí jiný život navenek a jiný v soukromí. Státní moc je rozdrobená. Zemi je potřeba od základů změnit. Jenže to vyžaduje jemnějšího diplomata, než je Ahmadínedžád. Jeho výzvy jen podporují extremismus. A lekce z historie Iráku potvrzuje, že mluvení o krizi se nakonec může stát sebenaplňujícím proroctvím, vysvětluje britský deník.

O nepokojích v pařížském předměstí Clichy píše většina světových deníků. Například saudskoarabský list Arab News se ptá: co stojí za rozmáhajícími se nepokoji ? V první řadě náhodná smrt dvou černošských mladíků v trafostanici. Na pozadí je ale chudoba, nedostatek vzdělání a práce.

Mladí lidé z předměstí vytvářejí gangy s kulturou násilí. Ty nejsou ve velkých městech ničím neobvyklým. Odpovědnost za beznadějné vyhlídky mladých Pařížanů nesou politici i oni sami. Násilí, které páchají, jimi ospravedlnit nemohou, myslí si list Arab News.

Francouzský ministr vnitra, Nicolas Sarkozy prohlásil, že proti předměstské verbeži bude postupovat nekompromisně. To byl špatný tah, myslí si britský Daily Telegraph. U mladých výtržníků vyvolal zpětnou reakci. Navíc si stěžoval i ministr pro rovné příležitosti.

Přitom to, jak se Sarkozy se situací vypořádá, výrazně ovlivní i parlamentní volby v roce 2007. Celá trojka rivalů, tedy Sarkozy, jeho oponent premiér de Villepain a prezident Chirac, teď čelí problému, který žije už celá desetiletí. Ekonomiky předměstí si nikdo nevšímal a vládě se teď tento francouzský model vrací, dodává posměšně Daily Telegraph.

Němečtí politici zatím nejsou schopní vytvořit novou stabilní vládu, píše americký deník New York Times. Sociální demokraté přišli o svého předsedu Franze Münteferinga, který rezignoval. Jeho nástupcem se stal Mathias Platzeck, schopný zemský premiér z Braniborska.

Zato bavorský šéf Edmund Stoiber si svou účast ve vládě rozmyslel a zůstává v Mnichově. Výsledkem takových změn je, že šest týdnů po volbách zažívá největší evropská země bezvládí. A nic nenasvědčuje tomu, že se to v dohledné době změní.

Křesťanská demokratka Angela Merkelová tvrdě pracovala na programu, který by byl přijatelný jak pro levici, tak pro pravici. Zatím se jí ale nedaří dát koalici tvar. Němečtí politici možná potřebují inspiraci. Tou by mohly být množící se výzvy komentátorů k vypsání nových voleb v březnu, uvádí americký New York Times.

Zítra to bude přesně deset let, co byl v Tel Avivu zavražděn tehdejší premiér Jicchak Rabin. Této události věnují pozornost izraelské deníky. Z jednoho z nich cituje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu na Blízkém východě Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd cituje z izraelského tisku

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme