Tisk: Jaderný test KLDR je důkazem selhání americké diplomacie

Svět včera doslova šokoval pokusný jaderný výbuch v KLDR. Zřejmě nejmilitantnější režim na světě se tak vysmál světovému společenství a navzdory varováním před šířením jaderných zbraní se severní Korea vloupala do jaderného klubu. Světový tisk pochopitelně ke korejské jaderné krizi dnes nešetří podobnými komentáři a úsudky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Začneme pohledem na stránky novin v sousedním Rakousku. Jaderný test s kalkulem, tak nadepsal svůj komentář list Der Standard. Ptá se v něm: Co je horší? Selhání diplomacie nebo vstup Severní Koreje do klubu jaderných velmocí?

Za patnáct let vyjednávání nedokázalo několik vlád Spojených států od tohoto kroku Pchjongjang odradit. Der Standard té současné administrativě přitom dává velký podíl viny. Válka proti terorismu, kterou rozpoutal George Bush, připravila úrodnou půdu pro eskalaci celé záležitosti. Severokorejský atomový test by byl bez iráckého dobrodružství a bez tlaku na Írán naprosto nemyslitelný, domnívá se list.

Korejská krize zaplnila také titulní stránky amerických novin. Deník Washington Post upozorňuje na širší problémy toho, jak se americká a světová diplomacie vypořádá s jaderným zbrojení v Severní Koreji. To, co se teď stane, sleduje pozorně hlavně Írán. Americký deník varuje, že pokud se nepodaří přijmout účinná opatření proti Pchjongjangu, bude to povzbuzením i pro jaderné ambice Teheránu.

Také New York Times zdůrazňuje, že nejde jen přímou hrozbu ze Severní Koreje. Svět se ocitá před vážným problémem dlouhodobého vývozu severokorejských zbraní. Podle New York Times nejde jen o to, na koho Severní Korea své hlavice namíří, ale také v jakých dalších rukou se její jaderné zbraně ocitnou.

Britský The Gardian si dnes klade otázku spojenou s osudem severního Irska: Zničí Ian Parsley opět naději na mír v Irsku? Alternativou je, že se fundamentalistický duchovní konečně stane prvním premiérem Severního Irska.

Alternativy visí ve vzduchu a tlak sílí jak na demokratické unionisty, tak na Sinn Féin. Zítra se totiž uskuteční dlouho očekávané setkání politických stran, které minulý týden předznamenala zpráva Nezávislé monitorovací komise. Právě ta totiž dospěla k závěru, že éra Irské republikánské armády je u konce, připomíná list.

Dnešní shromáždění strany Sinn Féin se bude konat v hotelu, na který IRA v minulosti opakovaně útočila. Už tato skutečnost sama o sobě naznačuje, jak významně se republikáni posunuli. Takže teď je na demokratických unionistech Iana Parsleyho, aby opustili reakcionářské a bigotní taktiky, které poznamenaly jejich minulost, konstatuje Gardian.

Martin Hromádka, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme