Tisk: Jak bojuje britská vláda proti alkoholu?

Zahraniční noviny píší o španělském postoji k evropské ústavě, o tom, že Iráčané jsou optimističtější, než by se čekalo a také o boji britské vlády proti alkoholu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Prohlášení vítěze španělských voleb o tom, že chce uspíšit přijetí evropské ústavy, vyvolalo znepokojení v Polsku. Madrid je totiž pro Varšavu spojencem v boji za výhodnější způsob počítání hlasů v Unii. "Tyto deklarace je ale třeba posuzovat s chladnou hlavou." Komentuje v dnešním vydání polského listu Gazeta Wyborcza obrat na španělské politické scéně bývalý šéf Rady pro evropskou integraci Jacek Saryusz Wolski.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z komentáře cituje varšavský zpravodaj českého rozhlasu Pavel Novák:

Především je třeba zachovat klid. V tak citlivé záležitosti, jakou je vyjednání budoucího uspořádání Evropské unie je třeba obezřetně vážit slova. Díky naší neústupnosti začali naši partneři zastávat čím dál tím více příznivé stanovisko. Všichni protagonisté této hry se tedy nechávají přimět ke kompromisu. Nejhorší, co by se nám teď mohlo stát, by bylo bezdůvodně promarnit všechno, čeho se nám už v jednáních podařilo dosáhnout. Není ještě zcela jasné, jestli nová španělská vláda úplně změní svůj postoj k systému počítání hlasů v Radě EU. Počkejme. Vláda se utvoří teprve v průběhu měsíce. Určitě se změní rétorika vítězů. Zapatero v předvolební kampani sliboval kompromisní postoj v otázce počítání hlasů. Nesmíme ale zapomínat, že systém schválený v Nice více vyhovuje objektivním španělským zájmům. A socialisté v 80. a 90.letech bránili španělské zájmy jako lvi. Přesto ale musíme mít na paměti jedno. Naše postavení v budoucí Unii nebude stejné, jako postavení Španělska.

Irácký deník Iraq Dailys odvoláním na zdroje BBC přináší v dnešním vydání výsledky sociálního průzkumu mezi Iráčany. Názory iráckých obyvatel se budou dobře číst Georgi Bushovi i Tonymu Blairovi, píše se v listě. Průzkum totiž ukázal, že lidé jsou teď šťastnější, než byli před invazí. Do budoucnosti se dívají optimisticky a odmítají jakékoli násilí. "Znamená to, že reportáže každodenních útoků na okupační síly v Iráku ukazují trochu jiný obrázek", uvádí irácký deník. Průzkum ukázal reálný život tamních obyvatel.

70 procent Iráčanů se domnívá, že se jejich život zlepšil, zatímco pouhých 29 procent si na současné podmínky stěžuje. Téměř polovina dotázaných pak ujišťuje, že invaze spojenců do Iráku byla správná. Za největší priority poválečného vývoje lidé považují zajištění bezpečnosti, konání svobodných voleb a dosažení slušné životní úrovně, uzavírá výsledky průzkumu irácký list Iraq Daily.

Dnešní pokus o odvolání vicepremiéra a ministra financí Ivana Mikloše zřejmě skončí fiaskem, komentuje dění na politické scéně slovenský deník Sme. Opozice totiž nemá potřebný počet hlasů. S návrhem na vyslovení nedůvěry přišla strana HZDS, ale ani ta není přesvědčená o úspěchu. Nevěřím, že bude odvolaný, prohlásil včera druhý muž HZDS Milan Urbáni. Místopředseda parlamentu Béla Bugár rovnou považuje celou věc za zabitou, všímá si slovenský list.

Bugár se odvolal na prohlášení Svobodného fóra Ivana Šimka, které má sice k Miklošovi výhrady, ale návrh HZDS chápe především jako součást prezidentské kampaně Vladimíra Mečiara. Svobodné fórum je nevypočitatelné, kontruje naopak HZDS. Dohody s nimi jsou labilní, mění názory podle situace. Mezi politiky také zaznívá názor, že HZDS dalo v této kauze přednost politickému divadlu, dodává slovenský deník Sme.

A nakonec: Britská vláda plánuje rozsáhlou kampaň, kterou hodlá upozornit na důsledky nerozvážného pití alkoholu, všímá si britský The Guardian. Ve stostránkovém dokumentu vyzvali vládní ministři alkoholový průmysl, aby se zapojil do potírání nadměrné konzumace svých produktů. Vláda bude od výrobců požadovat převzetí sociální zodpovědnosti za pití alkoholu. To bude mezi jinými znamenat označování lahví varovnými texty nebo dohlížení na dodržování zákazu konzumace mladistvými.

Ministři se snažili vymyslet efektivnější způsob reklamy, který by změnil alkoholovou kulturu, píše britský list. V Británii se totiž každý týden opíjí téměř šest milionů dospělých, často ze specifických důvodů. Kampaň se proto zaměří především na důsledky nezměrného hýření, jako je násilí nebo protiprávní jednání, vysvětluje britský deník The Guardian.

Vít Pohanka, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme