Tisk: kanadská hokejová radost a slovenský smutek

Britové se přiklánějí ke stažení vojenských sil z Iráku, Kanada se raduje z hokejového titulu, Španělskem se šíří svatební horečka - taková jsou hlavní témata pondělního výběru ze zahraničních deníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Britové také stále více pochybují o nutnosti vojenského zásahu v Iráku . Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil deník The Independent. Pouze 40 procent obyvatel ostrovního státu se domnívá, že rozhodnutí vstoupit do války proti režimu Saddáma Husajna bylo správné. A téměř každý šestý Brit požaduje okamžité stažení britských jednotek z Iráku. Pro to, aby britští vojáci v neklidné zemi zůstali i po 30.červnu, kdy má být předána moc iráckým úřadům, se vyslovilo jen 28 procent dotázaných, dodává britský list The Independent.

Polsko je otřeseno zásahem policie proti rvačce fotbalových chuligánů s vysokoškolskými studenty v druhém největším polském městě Lodži. Policisté omylem použili ostrou munici. Jeden člověk na následky policejního zásahu zemřel, tři jsou těžce zranění a 70 jich musela ošetřit záchranná služba.

Krvavý studentský svátek. Smrtící střely v Lodži. Černá policejní série pokračuje. Takové titulky dnes dominují prvním stránkám polských novin. Deník Gazeta Wyborcza připomíná, že policisté zasahovali proti asi stovce fotbalových fanoušků, kteří před univerzitními kolejemi napadli studenty. Ti slavili majáles. K rozehnání rvačky použili střelbu gumovými projektily. Střely ale trefili i studenty, kteří se snažili z místa rvačky utéct.

Na zemi leželi ranění v kalužích krve. Až po chvíli si policisté uvědomili, že střílejí i ostrými náboji. Nafasovali jich 25, vystřelili šest a tři z nich trefily cíl, píše Gazeta Wyborcza. List Rzeczpospolita se ptá: Kdo rozhodl o vydání ostré munice? Kdo vůbec připustil, aby houfy chuligánů přímo z fotbalového zápasu táhly ke studentským kolejím, kde se konal majáles? Jinými slovy tedy - kdo zavinil tuto tragédii? List připomíná, že dnešek a zítřek byly v Lodži vyhlášeny dny smutku.

Kanadské deníky oslavují na svých stránkách vítězství národního týmu v hokejovém šampionátu. Naši chlapci nás nepustili k vodě, jásá list National Post. Duel mezi Kanadou a Švédskem, který ukončil 68. ročník mistrovství světa, skončil vítězně pro mužstvo javorového listu. Supermanem se stal hokejista Heatley. Při jeho rozhodující střele v patnácté minutě kanadští fanoušci téměř šíleli, pochvaluje si utkání kanadský National Post.

Smutek naopak zavládl na Slovensku. Po prohraném utkání s Američany zůstal slovenský tým až na čtvrtém místě. Rozhodčí pomáhali americkým týmům, je přesvědčen slovenský deník Sme. Mezinárodní hokejová federace rozhodla velmi pochybným způsobem: zápas Slovensko Kanada svěřila Američanovi, Švédsko USA Kanaďanovi.

Ve fotbale by šlo o jasně zakázanou věc, domnívá se list Sme. Americký rozhodčí nepostřehl v klíčovém utkání Slovenska jasný faul na brankáře Lašáka, po kterém dal kanadský útočník rozhodující gól a zvýšil na 2:1. "Už před zápasem jsem měl zlou předtuchu, že nám bude pískat Američan," svěřil se slovenský brankář. "Když kdokoliv prohraje po takovéto křivdě, pak hokej přestává být zábavou." Nad rozhodnutím amerického sudího visí otazník možného úmyslu. Vedení slovenské hokejové reprezentace proto podalo oficiální protest, ten ale bude spíše jen formální záležitostí, smutně uzavírá deník Sme.

Španělsko zachvátila královská svatební horečka, všímá si v dnešním vydání rakouský deník Die Presse. Důvodem je svatba korunního prince Felipa s novinářkou Letizií. Své ano si snoubenci řeknou za necelé dva týdny v madridské katedrále a jejich bezpečnost bude střežit deset tisíc policistů. Mimořádně se obnoví také kontroly na francouzských a portugalských hranicích, experti teď horečně prověřují všechny možnosti atentátu, nevynechávají ani prohlídku madridské kanalizace, píše Die Presse.

Na svatebčany totiž teroristé z baskické organizace Eta zaútočili už letos v únoru, kdy se pokusili přímo na svatbě odpálit více než pět set kilogramů výbušnin. Přesto právě tato událost a březnové útoky na příměstské vlaky vyburcovaly madridské zastupitele, aby se pokusili překonat nálepku zraněného města. Na přípravy královské svatby proto dohlíží rozsáhlý tým architektů, designérů i specialistů na květinové výzdoby, kteří mají za úkol probudit 22. května Madrid z černého snu. Tolik z rakouského listu Die Presse.

Martin Hromádka, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme