Tisk: Katrina nutí k zamyšlení nad americkou energetikou

Hurikán Katrina si vybral smrtelnou daň, píšou dnešní Financial Times. Škody, které větrný vír napáchal, daleko předčily první předpovědi. V Louisianě, Alabamě a Mississipi zemřely možná stovky lidí, město New Orleans je pod vodou. Kromě toho hurikán poškodil i energetickou infrastrukturu celých Spojených Států. První prioritou ale zůstává zachránit živé a pohřbít mrtvé.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

USA by stejně jako asijské země zasažené tsunami měly popřemýšlet, jak napříště minimalizovat škody způsobené přírodní katastrofou. A právě v severní části Mexického zálivu stojí také nejvíc ropných rafinérií. Je to sice nelogické, ale nedá se nic dělat. USA své ropné terminály potřebují, vysvětluje finanční deník.

Poslední rafinérii ale postavili už před třiceti lety. Terminály navíc nejde přestěhovat. Katrina proto vážně ohrozila americkou energetiku. Možná to bude důvod k zamyšlení nad nevyhovujícím stavem amerického energoprůmyslu, doufají Financial Times.

Saudskoarabský list Arab News truchlí nad smrtí tisíce poutníků, kteří včera zahynuli na mostě v severním Bagdádu. Je to tragédie epických rozměrů, tvrdí list. A rozhodně největší krveprolití od konce války. Ti, kteří hledají viníky mezi úřady, policií nebo dokonce samotnými poutníky, by ale měli držet jazyk za zuby. Jediní, kdo můžou za zbytečné krveprolití, jsou teroristé.

Bohužel, za smrt tisíců šíitských věřících mohla jen zvěst, která se šířila davem. Na mostě prý je sebevražedný útočník. Ta zpráva pak zabila víc lidí, než by kdy dokázal bombový útok. Je možné, že tichou poštu začal jeden z teroristů. Neštěstí vyvolalo v Iráčanech vztek a obracejí ho proti sunnitům. Ti by se z toho ale měli poučit. Sami dobře vědí o teroristech ve svých řadách a nejspíš se jich i bojí. Takoví lidé prostě nemůžou být součástí svobodného Iráku, upozorňují Arab News.

Izraelský tisk věnuje pozornost boji uvnitř strany Likud, který může mít výrazný dopad na další vývoj na Blízkém východě. Pokud se premiérem stane Benjamin Netanyahu, bude zahájena rozsáhlá výstavba na okupovaném území západně od řeky Jordánu. Z izraelského listu Haarec cituje zvláštní zpravodaj Radiožurnálu na Blízkém východě Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd cituje z izraelského tisku

Austrálie chystá změny v imigrační politice. Informuje o tom dnešní deník Australian. Státní občanství bylo vždycky srdcem naší péče o přistěhovalce. Teď, díky válce s terorismem, se nejspíš podmínky pro jeho získání stíží. Vláda musí najít rovnováhu poválečným systémem imigračních úřadů a bezpečností. A nebude to mít nijak jednoduché. Šedesát let starý systém je totiž sice pomalý, ale téměř dokonalý.

Jednou z možností jsou záznamy o každém přistěhovalci. Úřady pak budou posuzovat jeho chování v každé zemi, kterou navštívil. Jiný způsob je prodloužit čekací dobu na australské občanství asi na tři roky. Austrálie se sice vždycky snažila přistěhovalce podporovat, ale je jednodušší odeslat zpět těch pár černých ovcí, dokud mají pouze vízum. Nesmíme při tom ale překročit naše hodnoty, které platí odedávna. Tedy rovnost pohlaví, národů i náboženství, dodává dnešní Australian.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme