Tisk: Katrina zřejmě změní pojistný systém

Pojištění proti škodám způsobeným hurikány by mělo být povinné, jako je třeba povinné ručení na auto. Kdo s kým a proti komu bude vládnout v Německu. Španělští lidovci bojují proti homosexuálním sňatkům. Modelka Kate Mossová ztrácí kvůli kokainovým aférám kontrakty. To jsou témata dnešního výběru ze zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Na jižní část Spojených států amerických se žene další pohroma v podobě hurikánu Rita. Jak ale píše list Washington Post, nemá cenu, aby se lidé proti ní pojišťovali. Podstatou takových pojistných smluv totiž bývá, že lidé, kteří si zvolili život v ohrožených oblastech, platí víc. Nemohou pak ale čekat, že je daňoví poplatníci z jiných oblastí budou zachraňovat.

Jenže po Katrině se ukázalo, že zaběhnutou praxi je třeba změnit. Nechat lidi napospas živlům je morálně i politicky nepřijatelné. Ať už jsou pojištění, nebo ne. Proto se teď systém musí změnit. Pojištění by mělo být povinné, jako je třeba povinné ručení na auto. Každý, kdo bude bydlet v záplavových oblastech, ho zaplatí. Doteď museli pojistné platit jen ti, kdo měli státní půjčku na dům. Těch ale v záplavových oblastech byla méně než polovina, dodává americký deník Washington Post.

Povolební situace v Německu je stále hlavním tématem tamního tisku. Kdo s kým a proti komu, to je zřejmě nejdůležitější otázka koaličních průzkumů, které dnes pokračují.

Unie zaplétá do svých osidel Zelené a věří na černý semafor, tedy "jamajskou koalici", píše Die Welt s odkazem na koalici Zelených a liberálních demokratů pod střechou konzervativních stran. Podobný záměr mají ovšem i sociální demokraté. Angela Merkelová prý dává tomuto politickému uskupení v barvách jamajské vlajky přednost před velkou koalicí, informuje Die Welt.

Bavorský Süddeutsche Zeitung se soustředí dále na SPD. Ta chce prý změnit jednací řád Bundestagu, který by umožnil započítat hlasy dalších levicových stran. Ty totiž mají nyní převahu 338 hlasů nad pravicí, když nadpoloviční většina představuje 307 hlasů. Strany takzvaného semaforu, tedy SPD, Zelení i FDP, jsou vůbec levicově nakloněny a podporují volbu místopředsedy Bundestagu z řad Levicové strany PDS, píše opět Die Welt.

Také proto není vyloučeno, že se předsedovi SPD Münteferingovi skutečně podaří přesvědčit svobodné demokraty ke koalici s SPD. Avšak dnes se koná zásadní setkání Unie a Zelených, varuje Kölnische Rundschau poté, co vicekancléře a ministr zahraničí Joschka Fischer pohrozil odchodem z aktivní politiky, pokud strana Zelených opustí aktivní politiku.

Španělská strana lidová se rozhodla bojovat proti už přijatému zákonu o homosexuálních sňatcích. Informuje o tom tamní deník El Pais. Strana prohlašuje, že jí nejde o práva homosexuálů, ale o zrušení zákona, který je proti ústavě. Dělá to ale opravdu kuriózním způsobem. V rámci údajného ochraňování lidských práv potlačuje práva homosexuálů.

Lidovci se budou muset rozhodnout, jestli jim vadí jen jméno - tedy sňatky homosexuálů, nebo jestli se opravdu brání podstatě zákona. Tedy svazkům dvou lidí stejného pohlaví. Vysvětluje El Pais.

Osudem modelky Kate Mossové se zabývá deník International Herald Tribune. Personifikovanou studenou krásu poutnické generace zavrhla další oděvní firma kvůli jejím kokainovým aférám. Taková publicita byla na švédskou společnost H&M trochu moc. Kolegové z módní branže se teď o Mossovou bojí. Nebude to zřejmě jediný kontrakt, o který přijde. Navíc se ukazuje, že pozadí oděvního průmyslu není vůbec tak hezké, jak si lidé myslí.

Modelka Kate Mossová byla objevena ve čtrnácti letech. Díky smyslným rtům a chlapecké postavě se stala sex symbolem ranných devadesátých let. Brzy však získala image zlobivé dívky. Na fotografiích se často objevuje s cigaretou v jedné a šampaňským v druhé ruce. Její osobní život tedy rozhodně není příkladný, přesto britský tisk kritizoval firmu H&M, že z ní příklad neudělala. Vedení firmy se Mossové mělo aspoň zeptat, zda jsou obvinění pravdivá, vysvětluje International Herald Tribune.

Julie Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme