Tisk komentuje australsko-čínskou dohodu o dodávkách uranu
Australsko-čínská dohoda o prodeji jaderného paliva. Podivná podpora bývalé spolkové vlády kancléře Gerharda Schödera společnosti Gazprom. Testy íránských raket. Taková jsou témata úterního výběru ze zahraničních listů.
Austrálie podepsala s Čínou dohodu o dodávkách uranu. Jak píše čínský list China Daily, Čína stejně jako Indie hledá silné dodavatele jaderného paliva, protože se snaží zrušit svou závislost na dodávkách plynu a uhlí a zvýšit tak svou ekonomickou sílu. A právě Austrálie vlastní celých 41 procent světových zásob uranu.
Někteří analytici tvrdí, píše dále China Daily, že dohoda mezi Austrálií a Čínou, které zároveň jednají o volném obchodu, otestuje schopnosti Canberry balancovat na dvou židlích - mezi rostoucí asijskou mocností a silným spojencem , Spojenými státy.
Australský list Australian se ve svém dnešním úvodníku zabývá především otázkou, co bude po podpisu smlouvy následovat. Dohoda o dodávkách uranu by měla být především prvním krokem k volnému obchodu, píše deník. Avšak naši politici, horliví v otázce uranu, vykazují jistou zdrženlivost co se týče druhé velké části australsko-čínské hry.
Jistě, dohoda o volném obchodu s Čínou vyvolá tlak konkurence na určitá odvětví australského průmyslu, ale vývoj v posledních dvou desetiletích nás poučil, že právě konkurenceschopnost je klíčem k udržení příležitostí a prosperity, uzavírá australský list.
Je to samozřejmě otázka, která se týká i Evropy, a proto si třeba belgický deník Le Soir všímá především okolností celého jednání. Australský premiér prohlásil, že je spokojen a že garance dané Čínou budou respektovány, píše list.
Australské ekologické organizace nicméně už předem dohodu napadly a obvinily Čínu, že využije uran pro vývoj jaderných zbraní. Během jednání navíc nikdy nebyla zmíněna otázka lidských práv a jejich porušování čínskou komunistickou mocí, podotýká Le Soir.
Dalo by se říct, že energetického problému se týkají komentáře v německých a rakouských novinách. Jde o podivnou finanční výpomoc ruskému energetickému koncernu Gazprom ze strany ex-kancléře Gerharda Schröedera. Finanční garance je podivná v tom, že ji poskytl jeho kabinet na sklonku své vlády. Co o případu píší rakouské deníky ? Listovala jimi naše vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová.
Zahraniční noviny se zabývají také poslední zkouškou íránské atomové rakety. Není možné přesně ověřit, jaké budu další zájmy Íránu v oblasti zbrojení, píše k této věci americký deník Washington Post. Země ale jasně ukázala, že je schopná vyslat silnou zprávu Spojeným státům uprostřed stále se zvyšujícího napětí ohledně íránského jaderného programu. Mnoho lidí v Íránu má v ovzduší rostoucího sporu strach z americké vojenské intervence jako z možnosti řešení, kterou Spojené státy nikdy nevyloučily.
Francouzský list Le Monde má obavu z křehkosti mezinárodních dohod, především Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Íránský případ zraňuje autoritu této smlouvy přímo v jejím základu, myslí si Le Monde. Pokud bude Írán ve svých aktivitách pokračovat, ostatní arabské země v oblasti ho budou následovat s cílem vyrovnat jeho atomovou sílu, spekuluje Le Monde.