Tisk komentuje indicko-pákistánská mírová jednání

V Dillí pokračují mírové rozhovory mezi Indií a Pákistánem. Obě země spolu jednají už od roku 2004, od letošního léta ale jednání stagnovala. Indie totiž obvinila jednu z pákistánských militantních skupin z přípravy atentátů na vlaky v indické Bombaji. Jak indicko-pákistánská mírová jednání komentují tamní deníky, rýsuje se podle nich šance na mírovou dohodu?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Indický tisk je v tomto směru názorově rozdělen. Optimismus převažuje například na stránkách listu Times of India. Jednání jsou známkou obnovení formálního dialogu mezi oběma zeměmi. Tento dialog je jasně ovlivněn silným naléháním Indie řešit terorismus a donutit Pákistán, aby byl schopen účinně kontrolovat džihádské bojovníky, píše list.

Skeptický pohled naopak zastává jiný indický list Hindustan Times. Podle něj je velmi nepravděpodobné, že by se delegace dohodly třeba jen na tom, kdy se opět sejdou. Rozsáhlé diskuse, které trvaly více než čtyři hodiny, byly sice konstruktivní a pozitivní, dokonce se v nich pokračovalo i během oběda. Přesto je velmi nejisté, zda rozhovory vyústí ve společné prohlášení, dodává Hindustan Times.

Klíčový problém ve vztazích Indie a Pákistánu představuje územní spor o pohraniční oblast Kašmíru. Indie tam okupuje ledovec Sia Čen. Ledovci se věnuje třeba list Pakistan Times, který shrnuje tamní situaci takto: Indie kontroluje značnou část ledovce a chce, aby obě strany formálně uznaly současné pozice. A to dříve než dojde k jakémukoli stažení vojsk. Jenže to pákistánská vláda nemůže přijmout, protože podle ní je indická okupace porušením dohody. A Dillí tedy za tuto ilegální vojenskou akci nemůže žádat odměnu v podobě ústupků ze strany Pákistánu, uzavírá Pakistan Times.

Britské noviny rozebírají význam takzvané americké studijní skupiny pro Irák. Vede ji bývalý ministr zahraničí USA James Baker. Skupina má najít řešení současné krizové situace v Iráku. Včera před touto skupinou vypovídal prostřednictvím videokonference také britský premiér Tony Blair. Ten řekl, že situace v Iráku se zlepší jen tehdy, když se najde řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Co o tom soudí britské Timesy, ví spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek cituje z britského tisku

Jeden z rakouských deníků se ostře pustil do postojů rakouských politických stran vůči Turecku. Tento břitký komentář má na svědomí vídeňský Der Standard. Kritizuje Rakousko za jeho výzvu, aby si Evropská unie vzala jakýsi oddechový čas v přístupových jednáních s Tureckem. Obviňuje rakouské politiky z předvolebního oportunismu, jehož rukojmím se právě Turecko stalo.

V žádné jiné evropské zemi totiž politici před volbami nevytahovali otázku tureckého členství v EU tak často jako právě v Rakousku. A důvod? Jednoznačně snaha získat víc hlasů ve volbách. Čím více voleb přitom Rakousko absolvuje, tím víckrát politici vytáhnou onoho tureckého kostlivce ze skříně. To, co je teď předvolební manipulací, se pak stane normálním a zažitým antitureckým postojem Rakušanů, nad kterým se už nikdo ani nebude pozastavovat.

Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme