Tisk komentuje rošády v ruské politice

Vladimír Putin z ruské politické scény jen tak nezmizí. Přijme totiž funkci premiéra, pokud se prezidentem stane Dmitrij Medvěděv. Zároveň ale Putin slíbil, že na premiérskou funkci nepřesune jedinou prezidentskou pravomoc. Povolební situace v Rusku, i to je téma světového tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ruský deník The Moscow Times všímá toho, že Medvěděv je jeden z mála ruských vysokých politiků, kteří nemají napojení na ruskou tajnou službu FSB. Ta ve skutečnosti tahá za silové nitky politiky. Pokud Putin ví, že Medvěděv je v této oblasti slabý, proč ho vybral jako nástupce?

Lze předpokládat, že Putin nechce, aby bezpečnostní složky získaly větší díl moci, než už mají. Aby byl Medveděv protiváhou silovikům, potřebuje spojence, a tím je Putin. Jak ovšem podřídí FSB Medvěděvovi, to je velká otázka, píše list.

Většinu vlakových spojů v Maďarsku v pondělí postihla časově neomezená stávka, kterou ráno zahájili železničáři na protest proti vládnímu záměru částečně privatizovat fondy zdravotního pojištění. Maďarský parlament přesto v pondělí večer kontroverzní reformu pojištění schválil. Co o reformě soudí maďarský tisk? To zjišťoval náš spolupracovník Gregor Martin Papuczek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Gregor Martin Papuczek cituje z maďarského tisku

Zahraniční tisk si všímá také dárcovské finanční pomoci Palestině, která dostala příslib na pomoc ve výši 7,4 miliard dolarů. Deníky jsou jednak skeptické stran toho, zda peníze Palestina nakonec získá, a německý deník Die Tageszeitung navíc poznamenává, že peníze ještě neznamenají mírový proces.

Palestince trápí korupce, izraelská blokáda a izolace pásma Gazy, která se ocitla v rukách radikálního Hamásu. Národy, které sáhly štědře do peněženek, aby pomohli Palestincům, si to příliš usnadňují. Zcela totiž ignorují základní problémy, které brání tomu, aby jejich finanční pomoc přispěla k opravdovému řešení konfliktu, píše Die Tageszeitung.

Naopak podle dalšího německého deníku Süddeutsche Zeitung šlo na pařížské dárcovské konferenci o peníze jen mimochodem. Ve skutečnosti se na konferenci od samého počátku mluvilo o politických cílech. O míru mezi Palestinci a Izraelci, o ustavení palestinského státu do konce příštího roku, o hospodářské stabilitě jako pevném základu společné existence, píše list.

Martin Hromádka, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme