Tisk komentuje ruskou nominaci Josefa Tošovského do čela MMF

Komentátoři zahraničních listů si všímají ruské nominace bývalého šéfa České národní banky a někdejšího premiéra Josefa Tošovského do čela Mezinárodního měnového fondu. Deníky se také věnují americkému vojenskému působení v muslimském světě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Většina deníků se k moskevskému návrhu nominovat Josefa Tošovského vrací jen v agenturních zprávách. Některé listy zdůrazňují překvapivost výběru a fakt, že nemá podporu ani v České republice, která stojí za společným kandidátem Evropské unie, a ten je z Francie.

Například německý deník Financial Times Deutschland píše: "Pokud by mělo být podle Ruska, vedl by Mezinárodní měnový fond bývalý český centrální bankéř Josef Tošovský. Za překvapivým tahem ale sotva stojí něco jiného než taktické hrátky," píše list. "Bohužel se nabízí podezření, že Rusku nejde o ctihodné motivy, ale spíše o to znovu vrazit do Evropské unie klín, aby vylepšilo své pozice ve sporu o plánovaný protiraketový systém. Rusko také určitě pochytilo, že v některých velkých evropských městech se objevilo hlasité mručení, že hlavní pozici v MMF má opět zaujmout Francouz. Zatím proto nelze úterní akci s Tošovským chápat jinak, než jako politické taktizování," píše Financial Times Deutschland.

Samotní Rusové nevolí tak ostrá slova, ale i u nich zaznívá názor, že jde spíše o politický tah Moskvy, než o skutečné přesvědčení, že Tošovský opravdu ve fondu usedne do ředitelského křesla. Tématu se ve velkém věnují všechny zásadní ruské listy. Dokonce tím otevírají své úvodní stránky. Listoval v nich moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška: Tisk

Západní tisk často rozebírá misionářskou činnost muslimských aktivistů v Evropě nebo ve Spojených státech. Jenže ve stejné chvíli řada amerických evangelizačních organizací využívá armádu USA k tomu, aby s její pomocí šířily v zahraničí křesťanské poselství.

Americký deník The Los Angeles Times upozorňuje, že i Pentagon musel uznat škodlivost podobného spojování, a proto činnost evangelizačních skupin omezil. "Koneckonců naši vojáci skládají přísahu na ústavu a nikoli na Bibli," podotýká The Los Angeles Times. A pokračuje: "Americká armáda a politici musejí mít tolik předvídavosti, aby nepodporovali křižáckou rétoriku ve válce, která už tak má náboženské podtóny. Mnozí z našich nepřátel na Blízkém východě věří, že svět uvízl v boji mezi křesťanstvím a islámem. Proč by měli naši vojenští představitelé tato bláznivá tvrzení ospravedlňovat vlastní náboženskou rétorikou?" ptá se deník. A dodává: "Je načase aktivně zbavovat takzvané války proti terorismu jejích náboženských konotací. Protože náboženské války jsou ošklivé a většinou je nelze vyhrát."

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme