Tisk: Kvůli Auroře ochladly španělsko-britské vztahy

Zahraniční noviny se zabývají stávkou železničářů v Rakousku. Píší i o tom, že Američané schválili finanční podporu pro Irák a britsko-španělské vztahy prý ochladly kvůli kauze Aurora.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Konečně chceme vědět, co bude dál. S těmito slovy vstoupili rakouští železničáři do varovné stávky, píše se v dnešním vydání rakouského deníku Der Standard. Dvanáctihodinová stávka začala o dnešní půlnoci a doprava po železnici má být ochromena až do oběda. Železničáři se tak rozhodli protestovat proti reformě vlakové dopravy. Pokud by výstražná akce nepřinesla žádný výsledek, jsou zaměstnanci rozhodnuti příště přerušit svou práci neohlášeně, informuje rakouský deník.

To příště by mohlo být už následující týden, hrozí šéf odborářů Wilhelm Haberzettel. Zabránit stávce nepomohla ani včerejší debata mezi ním a rakouským ministrem dopravy. Železničáři proto dnes ztížili život téměř milionu cestujícím, kteří se vlakem dopravují do zaměstnání. Ostatní dopravci, zejména autobusové společnosti, sympatizují více či méně se železničáři a tvrdí: Cítíme solidaritu, tentokrát se ale ke stávce nepřidáme, uzavírá rakouský list Der Standard.

Americký kongres schválil konečnou verzi finanční podpory pro Irák a Afgánistán, informuje o tom americký deník USA Today. Celková částka určená na vojenské operace a poválečnou obnovu je teď 87 miliard dolarů. Schvalování ale neproběhlo bez problémů. Den poté, co americké jednotky utrpěly v Iráku jednu z největších ztrát na lidských životech, nebylo možné očekávat, že debata proběhne v klidu, zamýšlí se USA Today.

Kritikové poválečné strategie prezidenta Bushe vyčítali, že Spojené státy sypou do Iráku a Afgánistánu peníze i za cenu zvyšujícího se počtu mrtvých. Také deficit státního rozpočtu rekordně narůstá. Nemůžeme nechat irácké občany v chaosu, nesmíme vytvořit prostor pro teroristické skupiny, odůvodňují rozhodnutí zastánci amerického prezidenta. Mnozí kritici z řad senátorů se však nakonec vyslovili pro podporu s tím, že hlasují zejména za lepší ochranu vojáků a co nejrychlejší odchod Američanů z Iráku, dodává americký list USA Today.

Deník Washington Post se zabývá možností, že alespoň vybraní zajatci držení Američany na vojenské základně na Guantánamu se dostanou před soud. Ani ministr obrany Donald Rumsfeld není schopen říci, zda vojenské tribunály začnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více od severoamerického zpravodaje Miroslava Konvaliny.

Britsko-španělské vztahy ochořely, tak komentují případ výletní lodi Aurora britské noviny. Takový spor tu už nebyl od dob španělského diktátora Franca, píše The Guardian. Krátce předtím, než pasažéři britské výletní lodi Aurora vstoupili na suchou zem, přikázala španělská vláda uzavřít svou hranici s Gibraltarem. Důvodem bylo virové onemocnění, které postihlo 400 lidí, připomíná britský deník.

Ministr zahraničí Jack Straw označil španělské opatření za zbytečné a nepřiměřené, neboť uzavřít brány průlivu se odhodlal naposledy generál Franco v roce 1969. Španělé svůj krok zdůvodnili obavami z šíření nákazy i přesto, že lékařští experti v médiích problém zlehčovali. Pro většinu pasažérů se tak výlet stal utrpením a mnozí jej neváhali nazvat pekelnými prázdninami. Je to jako márnice na palubě. Každý je nemocný a nikdo nesmí navštívit veřejná prostranství, popisuje zážitky jednoho z pasažérů britský list The Guardian.

Robert Mikoláš, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme