Tisk: Libanon čelí humanitárnímu kolapsu

Zahraniční noviny se komentářích stále zamýšlejí nad situací na Blízkém Východě, kde už čtvrtý týden zuří boje mezi Izraelem a bojovníky z radikálního šíitského hnutí Hizballáh v Libanonu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Německé listy si ve svých komentářích všímají hlavně situace, ve které jsou libanonští civilisté. Libanon čelí kolapsu, varuje Der Tagesspiegel. Podle deníku se země nachází v katastrofální humanitární situaci, což může zároveň způsobit zhroucení ekonomiky.

Také podle dalšího německého listu Die Tageszeitung je humanitární krize v Libanonu katastrofální. Všechny přístupové cesty na jih byly odříznuté, situace uprchlíků je neúnosná, píše list. Podle deníku bude skutečným vítězem libanonského konfliktu Írán.

Kvůli agresivní politice Spojených států a Izraele získá Teherán v regionu dominantní moc. Vystupuje totiž jako ochránce miliónů obyvatel arabského světa, tvrdí deník. To je nejjasnějším důkazem absurdity politiky, která se spoléhá jen na moc a násilí, dodává Die Tageszeitung.

Jako poměrně bezvýchodnou vidí situaci na Blízkém Východě irský deník Irish Times. Ten kritizuje premiéra sousední země Tonyho Blaira za jeho postoj k izraelsko-libanonskému konfliktu. Před třemi lety Blair podpořil Bushovu invazi do Iráku a za odměnu získal ve Washingtonu jistý politický vliv. Teď něco podobného zopakoval v izraelské válce proti Libanonu. Obětoval britské zájmy i doporučení svých diplomatů, aby si zachoval pochybný vliv na americkou politiku.

Blair teď volá po novém, mírnějším anglo-americkém přístupu k Blízkému Východu. Jenže tato politika je zdlouhavá a zřejmě nebude fungovat. Izrael neustoupí od cíle, pro který válku vyvolal a Hizballáh se na útoky bude snažit stejnou razancí odpovědět, píší Irish Times.

Australský deník Sydney Morning Herald si všímá toho, že takzvané "protiválečné protesty" ve světě, které vyjadřují odpor k tomu, co se na Blízkém Východě děje, nejsou namířené proti válce jako takové. Jsou absurdní fraškou, protože ve skutečnosti jednu stranu konfliktu podporují, a to vylučuje samotný obsah slova protiválečný, tvrdí Sydney Morning Herald.

Podle listu bylo jasným důkazem protiválečné shromáždění právě v Sydney, pořádané při příležitosti uctění památky obětí Hirošimy. Skandovala se tam hesla "Stop válce v Libanonu a Palestině", "Pryč s vojsky z Iráku a Afghánistánu" nebo "Žádný útok na Írán". A nikde ani slovo o Hizballáhu nebo Hamasu. Nikde žádný požadavek, aby tyto militantní organizace přestaly odpalovat rakety na Izrael. Je pochopitelné, že mnozí odpůrci války kritizují Izrael za násilnosti na izraelsko-libanonské hranici a v pásmu Gazy, pokračuje deník. Ale pokud chcete skutečně bránit mír, musíte odsoudit násilnosti na obou stranách, konstatuje australský list Sydney Morning Herald.

V sousedním Slovensku začala vláda premiéra Roberta Fica s naplňováním svých slibů, tedy rušením některých opatření, která zavedla předchozí vláda Mikuláše Dzurindy. Nejdůležitější během Ficovy vlády nebude bránění reforem, ale obrana rozumu, píše deník Sme v komentáři o chystané milionářské dani. To, co Robert Fico navrhuje, není podle deníku progresivní daň pro bohaté, ale třídní přirážka pro vrstvu, kterou slovenský premiér z hloubi duše nenávidí. Do komentáře se začetl bratislavský zpravodaj Českého rozhlasu Lubomír Smatana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubomír Smatana cituje ze slovenského tisku

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme