Tisk: Libanon se v blízkovýchodním konfliktu stal bodem zlomu

Mezi Izraelem a Hizballáhem stále zuří válka. Pozornost zahraničních novin se ale upírá i na jiné krizové oblasti. V Kosovu se už sice nestřílí, ale obě znepřátelené strany ukázaly ve Vídni značnou zatvrzelost. Ruský tisk se věnuje také Čečensku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Libanon se v rámci blízkovýchodního konfliktu stal bodem zlomu, konstatuje dnes americký deník Christian Science Monitor. Izrael už dva týdny bombarduje Libanon a Hizballáh stále kropí Izrael svými střelami. Diplomacie je na nohou a uvažuje o ukončení konfliktu pomocí jednotek NATO. Otázkou ale zůstává, jestli by takové řešení vlastně dokázalo teroristy zastavit, ptá se list.

Jedno je totiž jisté - scénář, podle kterého zahraniční jednotky na Blízkém východě poměrně neúspěšně bojují proti muslimským ozbrojencům, je nám poněkud dobře známý. Například v Afghánistánu totiž NATO stále bojuje s talibanskými jednotkami, a ani po téměř pěti letech od doby, kdy OSN invazi schválila, se operace neblíží zdárnému konci.

Izrael z Libanonu vypudil Organizaci pro osvobození Palestiny, ale na další dvě dekády zabřednul do okupace. A teď to vypadá na další, novou a dlouhodobou intervenci v Libanonu, varuje list.

Jakýkoliv plán pro řešení libanonského konfliktu musí být trvalý a musí se týkat všech stran, píše ve svém dnešním vydání britský deník The Times. Málokdo by nesouhlasil s vyjádřením britského premiéra Tonyho Blaira, že to, co se právě odehrává v Libanonu, je naprostá katastrofa. Na rozdíl od Tonyho Blaira ale někteří nelitují ztrát na lidských životech v řadách nevinných civilistů na obou stranách konfliktu jak v Libanonu, tak v Izraeli.

Tony Blair včera volal po okamžitém ukončení válečného stavu. To si přeje prakticky každý na světě. Nicméně podstatný rozdíl je v tom, že ne každý má na mysli okamžité ukončení válečného stavu na obou stranách. Právě tato poslední slůvka jsou nesmírně důležitá. Protože pokud se nebude pracovat na tom, aby se přestalo zabíjet na obou stranách, tak k příměří nikdy nedojde. A cokoliv se dělá v krátkodobé perspektivě, nebude fungovat, pokud nedojde k napojení na perspektivu dlouhodobou, konstatuje list.

Během setkání prezidentů a premiérů z Bělehradu a Prištiny panoval odstup a nedůvěra, píše dnes v souvislosti s vídeňským summitem o Kosovu rakouský deník Der Standard. Včera se ve Vídni poprvé setkali srbský premiér a srbský prezident se svými kosovskými protějšky. Posadili za jednací stůl a ani si předtím nepodali ruce.

Podle sebevědomých slov kosovského premiéra je Kosovo demokratický stát, který musí ještě být oficiálně uznán. Srbský premiér ale varoval před nebezpečím, které v sobě skrývá založení nového státu. Je nicméně jasné, že se Kosovo se svým novým statutem bude muset oficiálně vzdát spojení s Albánií nebo částmi jiných zemí jako třeba Makedonie, konstatuje list.

Náš zpravodaj Petr Vavrouška listoval ruskými novinami, které komentují čečenskou krizi. Po nedávné smrti teroristy a čečenského polního velitele Šamila Basajeva vyhlásilo Rusko amnestii čečenským povstalcům. V historii rusko-čečenského konfliktu je to už sedmá v pořadí a zdá se, že také poslední. Týdeník Vlasť se zamyslel nad smyslem amnestie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje z ruského tisku

Martin Hromádka, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme