Tisk: Libanonského premiéra zabily trhaviny za Slovenska

Při atentátu na libanonského premiéra Rafika Harírího byly použity zbraně ze Slovenska, informuje dnes slovenský deník SME. List dodává, že šlo asi o 1000 kilogramů trhaviny RDX, což je jedna ze základních vojenských výbušnin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Atentát se stal v únoru v Sýrii, při mohutné explozi Harírí zehynul. Podle informací francouzského serveru Intelligence Online, o které se slovenský deník opírá, přivedl vyšetřovatele na slovenskou stopu vysoký důstojník syrské tajné služby, který přeběhl k Američanům. Podle něj dodala výbušniny slovenská firma, její jméno však neuvedl.

Výbušninu RDX vyrábí na Slovensku například firma Chemza v Strážskom, doplňuje deník. Na Sýrii sice není uvalené embargo na vývoz zbraní, ovšem podle slovenského ministerstva zahraničí je export do Sýrie pod "striktním dohledem". Nicméně zahraniční média i organizace už dlouho upozorňují na to, že se přes Slovensko vyvážejí zbraně nelegálně. V této souvislosti se také často hovoří o neochotě vyšetřovat minulé případy, konstatuje slovenský list SME.

International Herald Tribune přináší nové informace o havárii kyperského letadla, které se 14. srpna zřítilo u Atén a v jehož troskách zahynuli všichni cestující i členové posádky. Vyšetřování ukazuje, že jedněmi z hlavních viníků tragédie byli zřejmě piloti. Už hned po startu totiž letadlo hlásilo množství poplašných zpráv, ovšem piloti jim buď nerozuměli, anebo na ně nezvládli reagovat. Přispělo k tomu také to, že se nemohli pořádně domluvit. Hlavní pilot byl z Německa a druhým pilotem byl mladý a nezkušený Kypřan.

Dorozumívali se anglicky, ale jejich angličtina by se těžko dala označit za plynulou a jasnou. Mimochodem, z vyšetřování vyplývá, že pilot než upadl do bezvědomí neseděl na svém místě. Snažil se vyřešit nějaký problém, který ovšem vůbec nesouvisel s obrovským nebezpečím, kterému letadlo čelilo. Všechny tyto informace jsou neoficiální, dodává deník. Řecké autority totiž zatím oficiálně vydávají jen zavádějící tvrzení a odmítají zveřejnit důležité závěry z vyšetřování, konstatuje International Herald Tribune.

Blížící se volby v Německu jsou hlavním tématem místních deníků. Zatím podle průzkumů vede středopravicová koalice Angely Merkelové a listy spekulují, jak by na její případné vítězství reagovaly odbory. Plány CDU jsou spíše "vyhlášením války" existujícím pravidlům pro vyjednávání platů. Od odborů tedy nemůžeme tedy čekat žádná přátelská gesta, domnívá se Der Tagesspiegel. Je také zřejmé, že šéfka CDU je odhodlaná omezit vliv odborů, pokud se podniky dostanou do problémů, tvrdí Der Tagesspiegel.

Další německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung si zase myslí, že odbory jsou zatím rozděleny v názoru, jak reagovat na případné vítězství Merkelové. Podle listu by dokonce někteří odboráři mohli hrozit vládě sociálními nepokoji. Odborům se totiž nelíbí návrhy CDU dát podnikům i zaměstnancům větší volnost při vyjednávání o platech. Ovšem tato reforma by byla pro zaměstnanost přínosná, myslí si deník. Pokud chtějí odbory ať už za vlády jakékoliv strany hrát v budoucnosti aktivní roli při utváření pracovních podmínek, musí se samy změnit, uzavírá Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Polské listy široce informují o obrovské investici korejské firmy LG, která by nedaleko Wroclavi měla postavit dvě nové továrny za 800 milionů eur. Největší zahraniční investice, 12.000 pracovních míst, obrovský úspěch Polska, informuje Gazeta Wyborcza. Vedení LG Philips včera rozhodlo, že v Biskupcích u Wroclavi postaví supermoderní továrnu na obrazovky a monitory z tekutých krystalů.

Polská vláda by chtěla smlouvu s LG podepsat co nejrychleji - možná už tento pátek. Příští rok se má u Wroclavi začít stavět a v roce 2007 už by se měly prodávat první LCD obrazovky z nového provozu v Polsku. LG do něj vloží 429 milionů eur a vznikne 2800 nových pracovních míst, dalších 10.000 lidí pak zaměstnají různí subdodavatelé. Deník Rzeczpospolita dodává, že podobná čísla se dají očekávat i případě druhé investice LG u Wroclavi, továrny na bílou techniku, zejména ledničky a mrazničky.

Nic ale není zadarmo, píše list a připomíná, že Polsko se na chybách muselo naučit vytvářet systémy pobídek. Na liknavost úředníků a nedostatečnou motivaci reagoval korejský koncern Hyundai tím, že přesunul své aktivity na Slovensko. LG Philips dostane od vlády v hotovosti 99 milionů zlotých a může se těšit na další výhody a úlevy v celkové výši zhruba sto milionů dolarů, napsala Rzeczpospolita.

Vědci objevili nový prostředek pro boj s nadbytečnými kilogramy, tvrdí britský deník Guardian. Možná to někomu bude připadat zvláštní, ale tímto prostředkem je hašiš. Nebo přesněji řečeno, jedna z jeho klíčových složek, která podle vědců funguje jako velice účinný "blokátor" pocitu hladu. Ti, kteří někdy hašiš kouřili, asi namítnou, že to není pravda že naopak po cigaretě hašiše podléhají neodolatelné touze sníst vše, co je v jejich dosahu. Tato reakce je způsobena jednou z ingrediencí hašiše, látkou THC.

Ovšem vědci ke svému překvapení objevili v hašiši ještě další látku, která je naopak schopna hlad potlačit. Lékaři ji nyní mohou využít samostatně a vyrobit účinný lék na hubnutí, tedy lék, který pomůže potlačit pocity hladu. Podle některých vědců má navíc látka chrání před rakovinou. Ovšem pouze je-li použita samostatně, ne při kouření hašišového jointu, varuje britský Guardian.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme