Tisk: Nader se může stát klíčovou postavou voleb

Nezávislý kandidát Ralph Nader je černým koněm amerických voleb. Spor o evropského komisaře Rocca Buttiglioneho rozděluje Itálii. V muslimských zemích začíná postní měsíc ramadán. To jsou titulky dnešního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Posledním televizním duelem, který proběhl mezi kandidáty na prezidenta Spojených států, se zabývají snad všechny severoamerické deníky. Shodují se na tom, že debata byla vyrovnaná a neměla jasného vítěze. Newyorské Timesy kritizují skutečnost, že se oba kandidáti dostatečně nevěnovali zadanému tématu debaty a utíkali k těm oblastem, ve kterých se cítili silní. Tato diskuse měla přiblížit názory kandidátů na domácí politiku, ale oni toto téma značně ignorovali, jejich odpovědi často míjely zadání otázky, domnívá se americký list.

Například když se moderátor zeptal George Bushe, jak vyřeší schodek dvou biliónů dolarů ve svém plánu na sociální zabezpečení, Bush jednoduše jeho otázku ignoroval, uvádí list. John Kerry měl více silných bodů ve svém projevu, ale někdy to spíš vypadalo, jako by chtěl obsadit a kritizovat všechna témata, která jsou nepopulární a ve kterých vidí Bushovy nedostatky. Ani jedna televizní debata nedala jasnou odpověď, který z obou kandidátů povede svou zemi lépe, soudí deník a připomíná, že ve hře je ještě jeden muž - nezávislý kandidát Ralph Nader.

Při tak těsném boji mezi Kerrym a Bushem se může stát klíčovou postavou voleb. Podle průzkumů by mohl zvítězit v několika státech, většinou na úkor demokratů. Podle vlastních slov nejde Ralphu Naderovi o prezidentské křeslo, ale o boj proti neférovému systému voleb, který dává šanci jen dvěma stranám. Nářky demokratů, že jim odebírá nerozhodnuté voliče, ho nezajímají. Konstatuje americký list New York Times.

Bělorusko se chystá na nedělní parlamentní volby a současně na referendum o možnosti prezidenta Lukašenka kandidovat na nejvyšší státní funkci potřetí za sebou. Oficiální provládní tisk vede bombastickou kampaň. Zvláštním číslem listu Sovjetskaja Belarusia, které dostávali voliči do svých poštovních schránek, listoval v Minsku i náš zpravodaj Pavel Novák.

Hlasuj pro Bělorusko - křičí z titulní stránky velký nápis pod fotografií rozesmátého prezidenta Aleksandra Lukašenka s mávající pionýrkou v náručí. První strana je věnována výzvě prezidenta k běloruskému národu. Aleksander Lukašenko v něm mimo jiné píše, že denně dostává tisíce dopisů ze všech koutů země s výrazy podpory, hodnocením nastoupené cesty a žádostmi občanů neustupovat z ní."Tyto prosby prostých lidí, vědecké i tvůrčí inteligence, vojáků, mládeže i veteránů jsou pro mne měřítkem toho, co dělám a co je třeba dělat v budoucnu."

I zbylá část listu mluví o světlých zítřcích a úspěších 10 let Lukašenkovy vlády. Deník upozorňuje, co by změna politického kurzu v zemi vyvolala. Straší čtenáře masovým propouštěním, růstem kriminality a ohrožení mládeže drogami. V článku oslovujícím mladé voliče list Sovestkaja Belorusija čtenáře přímo vyzývá. Řekni ANO tomuto pragmatickému směru. Řekni ANO politice prezidenta.

V muslimských zemích dnes začíná první den postního měsíce ramadánu. Jak píše saúdskoarabský deník Arab News, muslimové věří, že tento měsíc je dobou, kdy budou vyslyšeny jejich modlitby a oni uslyší Boží hlas. V těchto dnech se lidé postí a oslavují Alláha. Půst neplatí pro ty, kteří jsou nemocní nebo jsou na cestě. Základním smyslem ramadánu je jeho duchovní podstata - je to měsíc věnovaný modlitbám, ale ne těm, při kterých se věřící zříká odpovědnosti za chod světa, vysvětluje arabský list. Půst neznamená potrestání těla, ale dává možnost obrátit se více ke své mysli.

Lidé by měli více přemýšlet o sobě, o svém životě a také o svých blízkých. Někteří muslimové dnes vidí v ramadánu spíše čas pro zahálku a spánek. Je to nebezpečné, protože to znamená odklon od tradiční cesty islámu. I odborníci potvrzují, že měsíční období fyzického odpočinku a zvýšené duchovní činnosti, je důležité pro zdravý život člověka. Je to čas, kdy lidé jsou blíže k Bohu i k sobě samým, dodává saúdskoarabský deník Arab News.

Spor o evropského komisaře Rocca Buttiglioneho, kterého výbor Evropského parlamentu odmítl kvůli jeho kontroverzním názorům na homosexualitu, postavení žen v rodině a migraci, hoří nejenom v Bruselu, ale i v jeho rodné Itálii. Informuje o tom dnešní vydání rakouského listu Der Standard. Buttiglioneho se totiž zastal další italský politik s podobnými názory na homosexualitu a postaral se tak o pěkný rozruch.

Ministr pro zahraniční a vrcholovou politiku Itálie, Mirko Tremaglia, který se hlásí k pravici, prohlásil, že Evropská unie je tyranií většiny a že je velice smutné, když musí politik odcházet kvůli svým otevřeným názorům. Jeho slova vzbudila v Římě značnou nevoli, radikální politici jej dokonce označují za fašistu, jiní kritizují skutečnost, že svými výroky vytváří obraz Itálie jako země, která netoleruje menšiny. Tolik z rakouského Standardu.

Jiří Hošek, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme