Tisk: New York se musí připravit na další 11. září

Všechny světové listy připomínají dnešní druhé výročí teroristických útoků proti Spojeným státům. Podle newyorského deníku Daily News se město musí připravit na další 11. září. Listy si také všímají začínající návštěvy papeže na Slovensku a komentují rozložení sil ve Světové obchodní organizaci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

"Město se musí připravit na další 11. září", píše newyorský deník Daily News v souvislosti s druhým výročím teroristických útoků na Světové obchodní středisko. Jak dále zaznamenal severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina, obyvatelé New Yorku očekávají další teroristické útoky, ale většina z nich nedělá nic pro to, aby se připravila.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: Výročí útoků z 11. září

Slovákům dnes nastal dlouho očekávaný den - zemi navštíví papež Jan Pavel II. Deník Sme popisuje, co svatého otce čeká. Na bratislavské letiště přijede asi ve tři čtvrtě na jedenáct. Během odpoledne navštíví postupně prezidenta, předsedu parlamentu a premiéra Slovenska.

Po sedmnácté hodině se papež přesune do Trnavy, kde si prohlédne katedrálu. Přespí v Bratislavě. Silnice, po kterých ve svém papamobilu pojede, jsou přesně zmapované a očekávají se vítající davy. Podél silnic a na radnicích visí vatikánské vlajky. Ve slovenském hlavním městě dostane Svatý otec nejvyšší ocenění primátora - sošku rytíře Rolanda. Očekává se, že do Bratislavy přijede přes tři čtvrtě milionu poutníků. Informuje deník Sme.

Rakouská Die Presse píše o změně rozložení sil ve Světové obchodní organizaci, jejíž zasedání se nyní koná v Mexiku a je jako obvykle doprovázeno četnými protesty. Nezvykle silné postavení v organizaci podle rakouského deníku získaly rozvojové země. Nakonec možná budou diktovat podmínky i daleko bohatším státům, než jsou ony. Potvrzuje to nedávná akce Venezuely.

Ta vyzvala další rozvojové země, aby blokovaly jednání o liberalizaci obchodu. Chce totiž dosáhnout toho, aby Západ zajistil lepší postavení zemědělcům. Nebojme se nové moci těchto zemí, píše list. Jako obyvatele Země by nás mělo potěšit, že rozvojové státy berou svůj osud pevně do rukou, upozorňuje rakouská Die Presse.

Ruská Pravda odhaluje těžký život moskevských imigrantů. I když to úřady nepřiznají, v Moskvě žije množství jakýchsi mrtvých duší. Jde o přistěhovalce ze všech koutů Ruska, kteří do hlavního města přijeli za prací.

Sehnat ji je ale těžké. A tak ilegální pracovníci žijí ze dne na den v bídě a teroru mafiánských bosů. Jen zlomek z nich registrují úřady.

Přistěhovalci nejčastěji najdou práci v malých stavebních firmách ovládaných mafií. Je těžké se prosadit jinak, ve srovnání s dobře orientovanými Moskvany nemají ostatní pracovníci šanci. Takové podmínky nevadí mladým lidem, kteří do města přicházejí s vidinou snadného výdělku. Horší je to s těmi, kdo mají rodiny a chudoba je vyhnala z původního bydliště. Pro ty je život v Moskvě obzvlášť těžký. Snad se úřady rozhoupou a udělají z naší země lepší místo k životu, doufá ruský list Pravda.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme