Tisk: noční výbuch v Izraeli oslabil naději na cestu z kruhu

Pravidelné listování novinami začínáme americkým deníkem New York Times, který už ve svém komentáři reaguje na noční výbuch v Izraeli. Včera poprvé svitla od roku 2000 naděje, že po krachu jednání tehdejšího prezidenta Clintona bude nalezena cesta z bludného kruhu. To když byl palestinským premiérem potvrzen Mahmúd Abbás a hovořil o tvrdém postupu vůči palestinským radikálům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Ovšem výbuch bomby před nočním klubem v Tel Avivu, který si vyžádal tři mrtvé, jiskřičku naděje značně oslabil. Evropa, OSN a Rusko vyjednali jasný plán, který by se s příchodem nového premiéra mohl stát skutečností. Včerejší útok proto nebyl jen napadením Izraele, ale rovněž Palestiny, především nového vůdce.

Oba státy budou muset na cestě k míru překonat řadu překážek. Palestina se musí vypořádat s násilím, Izrael čelí pravici, která silně protestuje proti navrženému mírovému plánu. Potřebují pomoc všech, ale hlavní role zůstává na USA, uzavírá dnešní New York Times.

Washington Times zdůrazňuje, že Bushovu podmínku, že palestinské vedení přestane podporovat terorismus. To se ovšem podle deníku nestane. Terorismus patřil k politickým praktikám země přes třicet let a nové pseudodemokratické vládě se ho jen ztěží podaří zmírnit.

Řada nových ministrů patří k zastáncům Jásira Arafata, pouze čtyři nebo šest jsou na straně nového premiéra. Arafat bude dál tahat za nitky a Abbas se stane pouhou loutkou v jeho rukou, soudí americký tisk.

Přenesme se na britské ostrovy z tamních deníků vybíral spolupracovník Radiožurnálu Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek cituje z britského tisku

Anglicky psaný ale v Paříži publikovaný list International Herald Tribune se zamýšlí nad tím, jaké strategické lekce přinesla válka v Iráku. Válka otestovala strategii Donalda Rumsfelda, lehkou, údernou a zároveň mobilní strukturu vojska.

Ale válka nebyla tím správným testem. Saddámova moc nad armádou byla totiž pouhou iluzí. Pokud by byl irácký odpor organizovanější, pravděpodobně by počet jednotek nestačil a ukázala by se řada slabin americké armády.

Lepší koordinace mezi spojenci mohla také jistě zabránit poválečné anarchii a ztrátám na civilním obyvatelstvu. Irák bude sloužit jako významná lekce pro transformaci americké armády, především její strategické uvažování.

Chladný přístup spojenců také ukázal, že se USA nemůže spoléhat na své základny v západní Evropě. USA se proto chystá rychle vytvořit několik námořních základen. Možná bude zapotřebí další válka, aby se vylepšená strategie lépe vyzkoušela, uzavírá International Herald Tribune.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme