Tisk o čínském astronautovi

Celá Čína dnes napjatě sleduje start své první kosmické lodi s lidskou posádkou, která odstartovala dnes v 9 hodin místního času. Událost popisuje v dnešním vydání také čínský list People´s Daily. Vesmírná loď je pilotována kosmonautem Jangem Li-wejem, podplukovníkem Čínské lidové armády.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

"Dnešní den znamená průlom v našich vesmírných projektech", raduje se list People´s Daily. "Stáváme se třetí zemí na světě, která může bez cizí pomoci provádět lidmi obsluhované akce ve vesmírném prostoru."

Podle zpráv odborníků a lékařů, kteří sledují pobyt astronauta Li-weje v kosmu, probíhá zatím let v pořádku a pilot se cítí dobře. V současné době má Čína 14 speciálně vycvičených kosmonautů. Ti byli vybráni z celkového počtu 1500 pilotů čínských vzdušných sil a podle čínského deníku People´s Daily splňují všechna náročná kritéria, celosvětově požadovaná po adeptech na výlety do vesmíru.

Rakouský deník Die Presse si ve svém dnešním komentáři všímá 25. výročí pontifikátu Jana Pavla II. Když byla nedávno oceněna iránská právnička Nobelovou cenou, nebyla zklamána očekávání pouze u bohabojných katolíků. Každý počítal s tím, že oceněn bude papež Jan Pavel II., jehož působení v církevním úřadě dosáhne zítra rovných 25 let. Bylo by to považováno za korunovaci jeho celoživotní činnosti, neboť s jeho brzkým úmrtím se počítá i v nejvyšších církevních kruzích. Ale čím déle trvá toto ohlašované umírání, tím silněji vystupuje do popředí politická dimenze papežova pontifikátu, domnívá se rakouský deník.

Zájem o politiku neopustil Jana Pavla II. ani v dobách jeho zdravotních problémů, kdy ostře komentoval světové dění situaci v Damašku, v zemích východní Evropy i události 11. září. Oceněn Nobelovou cenou by měl být zejména za přínos v úsilí o odstranění vlivu Sovětského svazu ve východoevropských zemích, přestože on sám striktně odsuzuje metody konzumního stylu současného kapitalismu. Mnozí liberální ekonomové jej dokonce označují za šiřitele marxistických hodnot, píše se v rakouském deníku Die Presse.

První přímé setkání srbských a kosovských představitelů nedopadlo zrovna přátelsky, zamýšlí se nad včerejší vídeňskou schůzkou britský list Financial Times. Komunikace mezi Srbskem a samostatnou provincií Kosovo zůstala od roku 1999 na mrtvém bodě. Pro balkánské politiky znamenalo společné setkání spíše návrat k diplomatické pozici, kterou udržovali před pěti lety. Obě strany mají totiž doposud rozdílné názory na udržení trvalého míru na jejich území, připomíná renomovaný britský deník.

Dialog Bělehradu a Prištiny provázela účast osobností světové politiky. Šéf evropské zahraniční politiky Javier Solana mimo jiné prohlásil, že touto událostí nastupuje Balkán na "velmi důležitou cestu". Poukazoval tak především na příslib obou zemí o vytvoření pracovních skupin k důležitým politickým a ekonomickým otázkám. Avšak problémy provázející rozhovory obrátily pozornost spíše na stále diskutovanou otázku trvalého odloučení kosovské provincie, dodává britský list Financial Times.

Partnerství mezi Berlínem a Paříží získává novou dimenzi. Jak informuje list Financial Times, na bruselském summitu Evropské unie bude tento pátek francouzský prezident Jacques Chirac vystupovat i jménem Německa. Jak dodává naše zpravodajka při EU Pavla Kvapilová, jde o demonstraci důvěry mezi oběma evropskými velmocemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavla Kvapilová o demonstraci důvěry mezi oběma evropskými velmocemi

O privatizaci druhého kanálu Slovenské televize má zájem jistá skupina, píše se ve slovenském deníku Sme. Včera toto podezření vyslovil ředitel STV Richard Rybníček, kterého nedávno podle jeho slov navštívili právníci Ján Havlát a Ján Čarnogurský s návrhem, aby jim pronajal na druhém kanálu část vysílacího času. Ten chce neznámá skupina lidí, kterou právníci zastupují, využít k výrobě programů, přičemž zisky z reklam by dělila mezi STV2 a sebe, píše slovenský list.

Rybníček se ale domnívá, že by se mohlo jednat o skrytou privatizaci slovenské televize, která je zákonem zakázaná. Někteří považují současnou situaci Slovenské televize za pokusný balónek, už jen z toho důvodu, že společnost se topí v dluzích. To, jak management STV situaci vyřeší, může ukázat další směr, kterým se bude slovenské veřejnoprávní vysílání ubírat, domnívá se list Sme.

Pavla Kvapilová, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme