Tisk o kauze Kořistka: Má Česko blízko k policejnímu státu?

Slovenský deník Sme píše o kauze Kořistka. Americké listy vyjadřují podporu prezidentským kandidátům. Evropské deníky komentují kosovské volby. Maďarské listy píší o tom, že se jejich země nachází mezi dvěma ohni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Jak je daleko od právního k policejnímu státu? A k čemu má Česká republika blíž? Tak se ptá slovenský deník Sme po nových detonacích v aféře Kořistka. I když stále existuje možnost, že se poslanci ODS pokoušeli podplácet poslance vládní strany, těžiště kauzy je už jinde. Prokázaly se nejen nezákonnosti ve vyšetřování, ale i to, že policie odposlouchávala předsedu ODS Topolánka a nepřímo i prezidenta Klause.

Navíc se ukázalo, že český prezident byl odposlouchávaný už dřív. Stačila k tomu jediná šipka směřující ke jménu Klausova známého v diáři podezřelého podnikatele. Přímo neuvěřitelná je pak reakce policejního prezidenta Koláře: kdo nic nespáchal, nemusí se odposlechů bát. To by neřekl ani policejní prezident v Bělorusku, tvrdí Sme.

Klaus teď žádá Kolářovo odstoupení, ale mohl by rubat i výš. Hlavním podezřelým v případu Kořistka je totiž státní moc a premiér Gross. Ten do vysokých bezpečnostních postů dosadil bývalé komunistické a estébácké vůdce. Kauza Kořistka proto nese ohromný potenciál zatřást stávajícím politickým systémem tak, jak se to v Čechách ještě nestalo. Ani v žádné jiné postkomunistické zemi, dodává ve svém dnešním vydání deník Sme.

Americké deníky vyjádřily svou podporu jednomu z prezidentských kandidátů. Jak je ve Spojených státech těsně před volbami zvykem, tamní listy vyjadřují postupně otevřeně podporu buď demokratovi nebo republikánovi. Po velkých denících, jakým je Chicago Tribune, který podpořil Bushe a New York Times, který podpořil Kerryho, přišly o víkendu se svou volbou také další noviny. Jak se rozhodl Washington Post, to v americké metropoli sledoval zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Konvalina cituje z amerického tisku

Německé deníky komentují sobotní volby v Kosovu. Ty podle nich ukázaly, že tato jihosrbská provincie potřebuje nové a svěží myšlenky, píše německý deník Die Welt. Voleb se účastnilo jen asi padesát procent obyvatel, z toho méně než jedno procento srbské menšiny. Volby tak neukázaly nic, jen pokračující stagnaci.

Během rozhovorů o konečné podobě Kosova se kladly podmínky. Provincie neměla být nezávislá, dokud nenastolí demokracii a nebude dodržovat lidská práva. Sobotní volby ale ukázaly, že to bylo kontraproduktivní. Obyvatelé Kosova teď potřebují nezávislost a decentralizaci bezpodmínečně, domnívá se německý Die Welt.

Během poslední návštěvy v Bruselu, se maďarskému premiéru Gyurcsányimu dostalo nemilého přivítání, píše budapešťský Népszabadszág. Představitelé Evropské Unie i NATO ho upozornili, že Maďarsko v poslední době dost upadá a má co dělat, aby dostálo požadavkům obou organizací.

Jenže je tu malý háček, pokračuje přední maďarský list. Na první pohled je jasné, že Evropská Unie a aliance se ve svých požadavcích rozcházejí. Někdy jsou jejich nároky úplně opačné: NATO chce po Maďarech, aby utráceli za bezpečnostní opatření, unie zase žádá vyrovnat schodek státního rozpočtu. Na co se máme v budoucnu soustředit? Na vztahy s unií nebo aliancí? Máme dbát na národní bezpečnost a bát se mezinárodního terorismu nebo budovat úzké ekonomické vztahy? ptá se v závěru maďarský Népszabadszág.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme