Tisk o leteckém neštěstí na Ukrajině

Ruský stroj TU 154 se zřítil nedaleko města Doněck. Nikdo ze 159 cestujících a 10 členů posádky nepřežil. Většina zahraničních novin poukazuje v této souvislosti na to, že ruská letadla mají problémy poměrně často. Americký deník Washington Post připomíná, že jde už o třetí velké letecké neštěstí v regionu od letošního května.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

List doplňuje, že 9.června Airbus A 310 druhé největší ruské letecké společnosti sjel z runwaye po přistání v sibiřském Irkutsku. Z 204 lidí na palubě zemřelo 124. Poměrně brzy na to - 3. května - spadlo letadlo arménské společnosti Armavia. A to blízko Soči. Nehoda stála život 113 pasažérů a členů posádky. Příčiny neštěstí zatím nikdo neobjasnil.

Washington Post k tomu poznamenává, že v říjnu 2001 sestřelila omylem ukrajinská armáda během vojenského cvičení ruské letadlo do Tel Avivu. Na palubě tehdy bylo 78 lidí. Autor článku na závěr dodává: Ruská letadla, která měla jeden čas jistou a reputaci, se snažila v posledních letech vykazovat příznivé bezpečnostní charakteristiky.

Ovšem nedávný nárůst nehod znovu obnoví pochybnosti ohledně letecké dopravy v zemi. K tomu se vyjadřuje i britský Guardian. Píše, že letoun TU-154 je přezdíván "létající doutník" pro svůj dlouhý trup a omezený prostor v kabině. Podle listu je to stále jedno z nejběžněji užívaných letadel v Rusku. Experti prý prohlašují, že nehoda je záhadou, protože Tupolev je velmi robustní letadlo a každý letoun má meteroologický radar. Otázkou je, jak se tedy mohl pilot dostat doprostřed bouře.

Ruská média se zabývají jednou zajímavou kauzou. Matematik Grigorij Perelman včera obdržel prestižní Fieldsovu medaili za řešení jednoho z nejobtížnějších problémů dějin matematiky - takzvané Poincarého domněnky. Pro cenu, která je označována za "Nobelovu cenu za matematiku", si ale do Madridu nepřijel a odmítl ji. Jak to dnes komentují ruské noviny - to ví náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška: TISK

Petra Lazáková, Petr Vavrouška, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme