Tisk o politickém odkazu prezidenta Chiraka

Francouzský prezident Jacques Chirac večer oznámil, že odchází z vysoké politiky. Rozhodl se nekandidovat na třetí prezidentský mandát. Po dvanácti letech, kdy stál v čele Francie, a pětačtyřiceti letech v politice je teď určitě ta pravá chvíle, aby i tisk zhodnotil jeho politický odkaz. Jaký tedy je z pohledu evropských listů?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Hodnocení není příliš povzbudivé. Většinou hovoří o pragmatikovi bez názoru, který se sice postavil americkému prezidentu, ale kterému se doma v posledních letech příliš nedařilo.

Rakouský Der Standard píše: Chirac neudělal jedinou pořádnou strukturální reformu. Většinou se dostával do popředí pozornosti v důsledku politických afér, které byly stejně četné, jako jeho milostné aféry. "Nestál na levici ani na pravici. Jeho politický program zněl: Francie. Jako když se v roce 1995 při nástupu do úřadu rozhodl obnovit jaderné pokusy v Pacifiku a vůbec se nestaral o mezinárodní pobouření, které vyvolal," píše list.

Belgický La Libre Belgique vlastně píše ve stejném duchu. "Po celou dobu svého úřadování byl Chirac obviňován z absence jakéhokoli přesvědčení. Svým spoluobčanům utkví v paměti jako člověk, který dokázal získat moc a proplout každou šlamastikou. Zapsal se sice také jako politik, který dokázal říci Spojeným státům Ne na iráckou válku v roce 2003, ale je velmi obtížné říci, co vlastně znamená chirakismus."

Pojďme do Ruska. Tam včera voliči vybírali své zástupce v regionálních volbách, které byly považovány za poslední generálku před prosincovými parlamentními volbami. Nechme teď ale stranou výsledky voleb. Rusko totiž žije sporem o fotbalová práva. I když i tato kauza vlastně souvisí s blížícími se prosincovými parlamentními volbami, které určí nástupce Vladimíra Putina.....

Jak si všímá ruský tisk, Putin opět ukázal, že dokáže v Rusku ovlivnit cokoliv. Oč jde? Televizní společnost NTV plus si koupila od fotbalového svazu práva na televizní přenosy a ruský divák, zvyklý na fotbalové přenosy zdarma ve státní televizi, by tak musel za sledování kopané platit měsíční paušál. To ale ostře napadl ruský prezident a podařilo se mu už podepsanou smlouvu změnit. Na a co na to tisk? To zjišťoval náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška, který cituje z listu Vědomosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje z Vědomostí

Včera si Španělsko připomnělo třetí výročí teroristických atentátů v Madridu. Při útocích na vlaky a nádraží tenkrát zahynulo 191 lidí, více než 1800 bylo zraněno. Letos si ale tuto tragickou událost připomíná Španělsko v poněkud politicky napjaté atmosféře...

Všímá si toho například i list El País v souvislosti s víkendovou demonstrací uspořádanou opozicí v Madridu a píše: "Výročí masakru se ztrácí v politickém hřmotu ulice. Spory zašly dokonce tak daleko, že vzájemná nevraživost ministerstva pro rozvoj a madridské radnice vedly před několika dny k odvolání tiskové konference, na které měli novináři dostat informace o včerejším vzpomínkovém aktu, při kterém král Juan Carlos odhalil skleněný monument na památku obětí teroristického útoku," dodává list El País.

Jaromír Marek, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme