Tisk o šancích Moskvy na olympiádu: Žádné vítězství, ale účast

Kandidatura Moskvy na pořádání olympijských her. Soudní proces s Michaelem Jacksonem. Norské oslavy stoletého výročí samostatnosti. Taková jsou témata čtvrtečního výběru ze zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Žádné vítězství, ale účast. Tak nadepsal deník Izvěstija svůj dnešní komentář o šancích Moskvy na pořádání letních olympijských her v roce 2012. Tento týden totiž Mezinárodní olympijský výbor oznámil, jak hodnotí kandidaturu všech pěti světových metropolí a bylo jasné, že největší šance mají Londýn a Paříž.

Naopak právě Moskva se zařadila mezi outsidery. Jak ale cituje z komentáře náš zpravodaj v Rusku Petr Vavrouška, v Moskvě to zřejmě nepochopili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška cituje z ruského tisku

Americké noviny sledují případ popové hvězdy Michaela Jacksona. Ten stále čeká na verdikt poroty, která už od minulého pátku rozhoduje o zpěvákově vině v případu sexuálního obtěžování nezletilého chlapce. Fyzicky i psychicky zhroucený Jackson čeká na rozsudek, napsaly newyorské Timesy, a ještě horší budoucnost jej čeká, pokud ho porota uzná vinným. Hrozí mu totiž až 20 let vězení. Byl by vůbec schopný tak křehký muž snášet pobyt ve věznici? Deník už spekuluje o tom, jaká opatření by musela být v kalifornské věznici přijata, aby slavný zpěvák nebyl v ohrožení.

USA Today ještě zpěváka ve vězení nevidí, i když připouští, že složení poroty i její chování v předchozích dnech spíše nasvědčuje tomu, že rozhodne v neprospěch zpěváka. Porotu tvoří osm žen a čtyři muži. Osm soudců má alespoň jedno dítě. Je těžké odhadnout, jak jejich rozhodnutí ovlivní jejich vlastní rodičovství, přemítá deník. Mohli by v Jacksonovi vidět devianta, který by to samé mohl udělat jejich dítěti. Záleží na tom, jestli porota uvěří tomu malému žalobci, kterého Jacksonovi právníci obviňují z lži a jeho matku z touhy po penězích, konstatuje USA Today.

Další list, Washington Post, kritizuje vyloučení kamer ze soudní síně. Veřejnost měla mít možnost průběh soudního procesu sledovat. Kdyby byly v soudní síni kamery, bylo by kolem celé aféry méně humbuku než teď. Pokud by lidé slyšely prostřednictvím televize jednotlivá obvinění na vlastní uši, možná by lépe porozuměli soudcům a jejich verdiktu. Takhle se možná strhne celonárodní bouře, pokud bude zpěvák odsouzen, varuje Washington Post.

Spojeným státům, ovšem tentokrát už ne případu Michaela Jacksona, se věnuje také britský Guardian. Ten přinesl informaci, že bývalí ropní lobbysté upravují oficiální zprávy Bílého domu o klimatických změnách. Průmyslníci prý tak snižují význam emise skleníkových plynů. Guardian se opírá o zprávu, kterou včera zveřejnila skupina Government Accountability Project, která se snaží kontrolovat odpovědnost Bushovy administrativy.

Podle zprávy šéf oddělení pro kvalitu životního prostředí Philip Cooney zároveň pracuje ve prospěch svého předchozího zaměstnavatele, Amerického petrolejářského institutu. Tento muž opravoval vědecké výzkumy, zpracované pro Bílý dům, a měnil je tak, aby hrozbu skleníkových plynů zmenšovaly, tvrdí britský Guardian.

V Norsku vrcholí oslavy stého trvání norské samostatnosti. Jak píše tamní list Aftenposten, v úterý tomu bylo přesně sto let, kdy se Norsko oddělilo od Švédska, ovšem oslavy začaly už minulý víkend a ještě do konce tohoto víkendu potrvají. Oddělení Norska a Švédska před sto lety bylo často označováno jako "přátelský rozvod", pokračuje deník. Dnes bychom mohli s trochou nadsázky říct, že oba "rozvedení partneři" spolu vycházejí lépe, než za dob "manželství".

Obě země spolupracují v mnoha oblastech, například se dělí o některé konzuláty v zahraničí. Dalším příkladem může být blízké přátelství královských rodin obou zemí. Nikoho už tak nepřekvapí, že stále více obyvatelů Norska a Švédska by uvítalo společnou unii. To se občas rozvedeným manželům také stává, jemně ironizuje norský Aftenposten.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme