Tisk o srdeční příhodě britského premiéra

Britským tiskem hýbe nenadálá hospitalizace premiéra Tonyho Blaira. Jako zprávu číslo jedna ji zařadil také britský deník The Guardian. Tony Blair včera navštívil pohotovostní oddělení jedné londýnské nemocnice s bolestmi v hrudníku a nepravidelným srdečním tepem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Lékaři britskému premiérovi pomohli elektrickými šoky a obnovili tak normální srdeční rytmus. Blairova kancelář se okamžitě po zveřejnění informace snažila celý incident bagatelizovat. Image mladistvého premiéra plného síly se však otřásla v základech, píše britský list.

Podle úředníků se za Blairovým kolapsem v žádném případě neskrývá stres posledních týdnů. Je v pořádku. Není důvod se obávat, že se příhoda bude opakovat. Lékaři mu jen doporučili odpočívat 24 hodin, zaznívá z Downing Street. I přes tato uklidňující slova je rodina Tonyho Blaira znepokojena, protože se jednalo o srdeční příhodu. Blairovi je 50 let a v očích všech pozorovatelů se jeví jako mladý, energický premiér, který se z každé dovolené vrací připraven na další politické bitvy, píše The Guardian.

V thajském Bangkoku začal summit asijských zemí sdružených v ekonomickém společenství APEC. O události informuje americký deník USA Today. Spojené státy, které jsou oficiálním hostem setkání, chtějí vyzvat Asii k větší ochraně obchodních aktivit před terorismem. Asijské země, které představují nejrychleji rostoucí investiční region ve světě, by se měly snažit rozšířit své zájmy i do jiných oblastí, nechal se podle listu slyšet americký ministr zahraničí Collin Powell.

Důležité je zajistit bezpečnost především lodní dopravě a komerčnímu letectví, ale zamezit také komerčnímu využívání peněz, které plynou z teroristických aktivit. George Bush, Collin Powell a ostatní členové americké delegace chtějí v Bangkoku také dodat odvahu všem asijským politikům, kteří mají zájem bojovat proti terorismu, dodává USA Today.

Výsledky včerejších voleb do parlamentu jsou tématem číslo jedna pro švýcarský deník Tages anzeiger. Nacionalistická Švýcarská lidová strana převálcovala jednoznačně ostatní politické partaje. S podporou téměř 28 % voličů chce nyní SVP vstoupit do švýcarského parlamentu. Strana včera zažila historický úspěch - zejména díky podpoře v německy mluvících kantonech mohou teď lidovci obsadit 55 křesel, což je o 11 více než před čtyřmi lety. Podobný triumf se podařil naposledy sociálním demokratům v roce 1943, všímá si švýcarský list.

SVP ale požaduje více: jejím cílem je získání druhého postu ve vládě, kam prosazuje svého kandidáta. Politická situace je tak vážná, že jen nejlepší politici mohou reformy úspěšně prosadit, tvrdí lidovci. K vítězům voleb patří kromě SVP také Strana zelených, která si polepšila o šest křesel, a sociální demokraté s jedním poslancem navíc. Účast ve volbách dosáhla 47 %, uzavírá výsledky voleb švýcarský deník Tagesanzeiger.

Ve Virginii dnes úvodními vystoupeními žaloby a obhajoby začíná proces s vůdcem dvojice washingtonských ostřelovačů Johnem Allenem Muhammadem. Před soudem stane také jeho mladý komplic. Jsou obviněni, že loni v říjnu během necelého měsíce postříleli 10 lidí a další zranili. Nad soudem s ostřelovači se zamýšlí deník Washington Post. Cituje z něj zpravodaj Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Konvalina: TISK

Slovních přestřelek českých politiků si všímá nejen domácí, ale také zahraniční tisk. Rakouský list Der Standard zaujal zejména termín haiderizace. Jméno Haider, případně odvozené slovo haiderizace se na české politické scéně stalo téměř pojmem, píše se v rakouském listu. Šéf českého kabinetu Vladimír Špidla tak nedávno vytýkal poslanci ODS Vlastimilu Tlustému jeho postoj k Evropské unii.

Tlustý se totiž obával, že by Česká republika po vstupu do Unie byla řízena spíše Bruselem než svou vlastní vládou. Je to způsob, který by se v určité míře dal nazvat haiderizací naší politické scény, cituje výrok premiéra Špidly rakouský deník. ODS se ale cítíla výrokem uražená a kontrovala obviněním sociálních demokratů z používání kolaborantských principů, popisuje slovíčkaření českých politiků Der Standard.

Barbora Kroužková, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme