Tisk o věřících na Slovensku

Světové deníky píší, že Alistair Cambell byl takový malý génius, tvrdí, že Blair ztratil kvůli svému amatérismu hodně. Za výbuch v Nadžáfu prý může mocenské vakuum a ptají se, jak je to s věřícími na Slovensku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Dnešní britský tisk se věnuje hlavně odchodu Alastaira Cambella, mediálního poradce premiéra Blaira.

Jen málokterý vládní úředník je tak loajální jako byl Cambell. A ti, co jsou, zase postrádají jeho talent. Proto Blair tolik ztrácí, píše například Daily Telegraph. Právě díky svým schopnostem se Alastair stal nejvlivnějším mediálním poradcem od dob předsedy Chamberlaina. Je to svým způsobem génius, nešetří chválou list.

Jaký bude mít jeho odchod dopad na Tonyho Blaira, zatím není úplně jasné. Premiér zřejmě doufá, že si odchodem Cambella nakloní vyšetřovatele případu Kelly lorda Huttona. Jisté ale je, co ztrácí britská mediální scéna. Cambell se své role zhostil dokonale. Několik nepřátelských novin obrátil na Blairovu stranu. Zbořil mýtus o BBC jako arbitru objektivity. Mediální enfant terrible bude labouristům opravdu hodně chybět, píše Daily Telegraph.

A jak to dopadne s~Tony Blairem? O tom přemýšlí deník International Herald Tribune. Už teď je zřejmé, že vyšetřování neprokáže odpovědnost za smrt Kellyho u žádného z~členů vlády. Blair se tedy přímého postihu bát nemusí. Jeho vláda už ale nikdy nebude taková jako dřív.

Ztratil kouzlo reformátora labouristů, které vyvedl z~tchacheristické krize. Připravil Brity o iluze. A to vše díky svému amatérismu. Myslel si, že se stane mostem mezi starou Evropou a USA. Jenže Evropané ho nepotřebují. Umějí totiž anglicky a s~Američany se dokážou dohodnout sami, dodává International Herald Tribune.

Včerejší útok na mešitu v~iráckém Nadžáfu je jednoznačně výsledkem mocenského vákua v~Iráku, myslí si americký deník New York Times. Američané se s~novou místní vládou stále nemohou dohodnout, kdo bude odpovědný a za co. To je dobře vidět i teď ještě několik hodin po výbuchu byl šéf americké administrativy v~Iráku, Paul Bremer, na dovolené. Irácké policii se do vyšetřování moc nechtělo. Nemáme satelit a tak nemůžeme nic moc dělat, řekl New York Times jeden z~úředníků, Američané by nám nějaký měli dát.

Smrt člena irácké opozice Muhammada Bákira al Hakíma je všeobecně považována za práci Husajnových mužů. A tak se obyvatelé Nadžáfu aspoň na chvíli sjednotili na ulicích, když vykřikovali: Pryč se Saddámem, ať žije Islám! Popisují New York Times.

Snaha některých našinců zavést do škol povinné náboženství se nelíbí dopisovateli slovenského deníku Sme. Náboženství a další instituce sdružující lidi, teží hlavně z~lidského strachu a obav. Zavedou systém pravidel, které pak nutí svým členům, aby zapadli.

Náboženské instituce za dobu své existence morálku člověka nezlepšily. A na Slovensku zvlášť ne. Počet Slováků, kteří při posledním sčítání lidu udali, že jsou věřící, je opravdu zarážející. Možná je to tím, že předtím byli dlouho členy jiné insituce, která, stejně jako církve, také tvrdila, že je nejmorálnější a spravedlivá, uzavírá svůj komentář slovenský list Sme.

Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme