Tisk o výstražné stávce na Slovensku

Slovenské noviny píší hlavně o včerejší generální stávce odborářů. Ta se moc nepovedla, zapojily se pouhé dvě třetiny očekávaných a navíc podle odborníků jen zhoršila postavení odborářů při vyjednávání s vládou. Podle listu Národná Obroda byla celá akce předem odsouzena k zániku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Původní čtyři důvody stávky jsou už dávno vyřešené. Na jednom se odboráři s vládou dohodli, když při dohodách o minimální mzdě navrhl kabinet rozumný kompromis. Zbylé dva požadavky odborů - tedy změny daňového a důchodového systému - přímo odporují programovému vyhlášení vlády.

A tady nastal kámen úrazu. Lidé jsou sice nespokojení, ale o pád vlády nestojí, proto se nezapojili. Prohlášení odborů o symbolické podpoře těch, kteří nestávkovali, jsou jen alibismem. Slovenští odboráři si prostě vytyčili nereálné cíle a akci ani pořádně nepřipravili, vysvětluje Národná Obroda.

Další tamní deník Sme k tomu dodává: stávka nebyla výstražná, maximálně tak výhružná. A to není to samé. Jak je to vlastně s tou nespokojeností občanů, na kterou odbory upozorňují? Necelá polovina Slováků si myslí, že se jejich finanční situace od loňska zhoršila, šedesát procent se hodlá uskrovnit. To ještě není na rozvíjející se ekonomiku tak zlé. Odborům ve skutečnosti nejde o občany, ale o snahu jejich bossů prodrat se do politiky, uzavírá komentář listu Sme.

V Německu zatkli autora anonymní telefonátu, který vyhrožoval pumovým útokem na düsseldorfském letišti. Jeho hrozby měly nasvědomí nejen chaos, ale i přerušení provozu na důležité vzdušné tepně. Desítky cestujících tak zmeškaly další spoje. O případ se zajímal zpravodaj Českého rozhlasu v Německu David Štáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: TISK

Láska černochů ke svým vlasům je všeobecně známá, píše saudskoarabský deník Arab News. Jakou důležitost ale Afričané svému účesu přikládali a přikládají, ukazuje nově otevřená výstava v muzeu Dapper v Paříži. Členové afrických kmenů používali svůj účes jako symbol postavení nebo při rituálech.

Copánky, rohy a další roztodivné tvary se připravovaly za pomoci palmového oleje, hlíny a uhlí. Po tisíce let byl jedním z nejoblíbenějších námětů afrických umělců právě účes. Fascinace vlasy se přenesla až do dneška. V sedmdesátých letech používali černošští aktivisté své vlasy jako symbol boje a politické angažovanosti.

Příkladem je zpěvačka Angela Davisová. I dnes si černošské ženy vytvářejí složité účesy - ale už jim k tomu nestačí hlína. Za účes vydají jen afroameričanky ročně přes tři sta milionů dolarů. Některé prvky afrických účesů se roznesly po celém světě ? například oblíbené dredy. Cílem výstavy je ukázat jak moc africké umění péče o vlasy ovlivnilo dnešní kadeřníky, píší Arab News.

Julie Rákosová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme