Tisk o vývoji na Blízkém východě po Šaronově éře

Ariel Šaron a jeho politický triumf. Rakušané a ptačí chřipka v Turecku. Nadměrná konzumace alkoholu ve Velké Británii. To jsou témata dnešního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Izraelský premiér Ariel Šaron odchází, ale jeho politický triumf zůstává, píše ve svém dnešním vydání slovenský deník SME. Vážná mozková příhoda, která ve středu Šarona postihla, uvrhla izraelskou politiku opět do víru diskusí. Nebo to tak alespoň vypadá. Ariel Šaron byl považován za jasného vítěze plánovaných březnových voleb. Právě kvůli nim nedávno založil novou stranu Kadima, kam přilákal vedoucí osobnosti z levicové Strany práce i z pravicového Likudu. Bude mít jeho odchod z politického života opravdu tak destabilizující účinky, jak naznačují mnozí pozorovatelé? ptá se deník SME.

Popularitu této nové izraelské politické straně zajistilo především osobní kouzlo Ariela Šarona. Jeho konzervativní a vlastenecké názory mu zajišťovaly oblibu u izraelské pravice a novou bezpečnostní strategií, zejména úplným stažením z pásma Gazy si získal levicové příznivce. Ariel Šaron byl zkrátka ideálním středovým politikem. Podařilo se mu sladit holubičí přístup a jestřábí ostražitost. Jeho předčasný odchod z politické scény ale v žádném případě nezvrátí zásadní politické a strategické změny, které Šaron inicioval.

Z krátkodobé perspektivy je zřejmé, že Kadima bez Šarona v čele získá méně hlasů. Někteří voliči se ale pravděpodobně nechají strhnout soucitem. Nejnovější průzkumy totiž naznačují, že by Kadima stále ještě mohla volby vyhrát. Éra izraelského pragmatismu, kterou Ariel Šaron zahájil, s jeho předčasným odchodem určitě neskončí, uzavírá deník SME.

Situaci v Izraeli dnes komentuje také americký deník USA Today. Odchodem Ariela Šarona se uzavřela cestu k míru na Blízkém východě. Odvážní vůdci jako například bývalý egyptský prezident Anvar Sadat nebo bývalý izraelský premiér Jicchak Rabin se snažili o mír a věděli, že za svou práci mohou zaplatit smrtí. A k tomu také došlo.

Zkorumpovaný a radikální palestinský vůdce Jásir Arafat k mírovému procesu na Blízkém východě takto nepřistupoval. Naopak - byl to právě on, kdo mírový proces na Blízkém východě zabil. Až Arafatova smrt v roce 2004 umožnila, aby se mírový proces znovu a velmi pomalu začal rozvíjet. A teď to vypadá, že izraelský premiér Ariel Šaron, který pravděpodobně natrvalo odejde z politického života, s sebou odnese také křehkou naději na mír v této neklidné části světa.

Před pěti lety jsme si kladli otázku, jestli by na Blízkém východě za vlády Ariela Šarona vůbec kdy mohl zavládnout mír. Svým obrovským pracovním nasazením si Ariel Šaron v Izraeli vysloužil přezdívku "buldozer". Dnes si ale klademe otázku opačnou. Může na Blízkém východě dojít k míru právě bez Ariela Šarona?

Jeho předčasný odchod vytváří prázdnotu, ve které budou Spojené státy ve své roli dlouhodobého a nepostradatelného zprostředkovatele v mírovém procesu na Blízkém východě čelit novým překážkám. Z dějin víme, že se žádný plán nepodaří uskutečnit bez odvážné vůdčí osobnosti, závěrem píše USA Today.

Rakouské deníky se dnes věnují tureckým problémům s ptačí chřipkou. Možná i proto, že v alpské zemi stále ubývá sympatií k Turecku, dodává naše vídeňská zpravodajka Marie Woodhamsová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Woodhamsová cituje z rakouského tisku

Britský deník The Times upozorňuje na nadměrné požívání alkoholu ve Velké Británii. Přílišná konzumace alkoholu vede ve Velké Británii ve srovnání s některými dalšími evropskými zeměmi k největšímu počtu úmrtí. Vědecká studie zabývající se cirhózou jater potvrdila, že počet úmrtí na následky tohoto onemocnění ve Velké Británii prudce stoupá, zatímco ve ostatních evropských státech klesá.

Ve Skotsku se v osmdesátých a devadesátých letech dvacátého století zdvojnásobil počet mužů, kteří zemřeli na následky této nemoci, a v Anglii a ve Walesu vzrostl o více než dvě třetiny. Počet žen, které ve stejných oblastech zemřely na cirhózu jater, se zvýšil téměř o polovinu. Nadměrná konzumace alkoholu přivodí ročně smrt dvaceti dvěma tisícům obyvatel, uzavírá The Times.

Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme