Tisk: Po katastrofě zřejmě zaniknou původní indické kmeny

Kvůli zemětřesení možná vyhynou původní indické kmeny. Juščenko hodlá žalovat své protivníky Mladí Slováci se vyhýbají základní vojenské službě. Takové jsou titulky čtvrtečního výběru ze zahraničního tisku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Zemětřesení v jihovýchodní Asii bude mít na svědomí pravděpodobně ještě více, než jen lidské oběti a obrovské škody na majetku, upozorňuje saúdskoarabský deník Arab News. Některé primitivní indické kmeny jsou totiž díky smrtící vlně tsunami na pokraji vyhynutí.

Odlehlá skupinka více než pěti set ostrovů v Indickém oceánu je domovem pro šest kmenů mongoloidů a afrikánců, kteří zde žijí už tisíce let. Obživou většiny těchto lidí dosud zůstává lov pomocí oštěpů, luků a šípů a sběr ovoce a kořínků, vysvětluje list Arab News.

Experti se shodují, že vlna tsunami může mít vliv na celou populaci těchto původních obyvatel. "Jsou žijícím spojením s naší prehistorickou minulostí. Jestliže zaniknou, Indie i celý svět ztratí část své úžasné různorodosti," cituje odborníky saúdskoarabský list Arab News.

Juščenko hodlá žalovat své protivníky. Situaci na Ukrajině sleduje britský deník The Guardian. Prezident Leonid Kučma a další členové bývalé ukrajinské elity budou pravděpodobně obžalováni novou vládou. "Prezident by se měl podrobit právu jako kterýkoli jiný občan," nechal se slyšet podle britského listu vítěz nedávných voleb Viktor Juščenko.

Nevylučuje také, že soudu budou doručeny i žaloby proti místním vůdcům na východě Ukrajiny, které se dotknou jejich kriminální minulosti, píše se v britském listě The Guardian. "V žádném případě ale nepůjde o politické pronásledování," upozorňuje na závěr Viktor Juščenko všechny pozorovatele.

Deník New York Sun si všímá toho, že newyorská veřejná knihovna přestala prodávat hodinky s vyobrazením Ernesta Che Guevary. Proti tomu, aby se revolucionář, který pomáhal nastolit komunismus Fidelu Castrovi na Kubě, stával komerčním artiklem, protestovali především Kubánci žijící ve Spojených státech. Více informací má washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Miroslav Konvalina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Konvalina cituje z amerického tisku

Několik měsíců před ukončením povinné vojenské služby na Slovensku využívají mladí muži všechny možnosti, aby nemuseli narukovat. Informuje o tom slovenský deník Pravda. Vojenské správy mají problém, aby vůbec dokázaly zabezpečit požadovaný počet vojáků základní služby. Proto na doručování povolávacích rozkazů využívají dokonce i policistů.

Většina mladíků se nechá označit za práce neschopné, případně opakovaně žádají o přezkoumávání svého zdravotního stavu. Jak slovenskému listu potvrdil také šéf bratislavské územní vojenské správy, každý si něco vymýšlí. Důvodem jsou úvahy o urychlení profesionalizace ozbrojených sil. To by v praxi znamenalo, že vojenská služba by mohla zaniknout už v průběhu příštího roku, dodává slovenská Pravda.

Muž s 58 manželkami obhajuje polygamii, všímá si v dnešním vydání jordánský deník Jordan Times. Saleh Al Sayeri se podle svých slov za padesát let stihl oženit s 58 ženami, jejich jména ale už většinou zapomněl. Ví akorát, že má deset synů, ale zeptáte-li se ho na dcery, chvíli bezradně počítá na prstech: "Dvacet dva". Pak se opravuje: "Ne, ne, dvacet osm. Ani to ne, to je příliš moc." Nakonec končí u čísla dvacet pět. Tak popisuje setkání s šedesátiletým obchodníkem jordánský list.

Záliba ve svatbách, ale i rozvodech už ho přišla na více než jeden a půl milionu dolarů. Al Sayeri, který se poprvé ženil ve čtrnácti letech si ale nenaříká: "Manželství mě stále nenudí. Jsem ten nejšťastnější muž na světě." Některým může jeho příběh připadat kuriózní, část veřejnosti se ale proti jeho počínání bouří, uzavírá jordánský list Jordán Times.

Martin Hromádka, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme