Tisk: Polemika ohledně karikatur proroka Mohameda pokračuje

Polemika ohledně karikatur proroka Mohameda pokračuje. Bude osud Íránu stejný jako osud Severní Koreje? Polská menšinová vláda získala podporu extrémistů v parlamentu. To jsou některá z témat, kterým se věnují páteční zahraniční deníky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ohromných rozměrů nabývá spor o karikatury proroka Mohameda, které publikoval v loňském září dánský deník Jyllands-Posten. Nejživěji probíhá debata o svobodě slova ve Francii, kde byl propuštěn šéfredaktor listu France Soir, který karikatury přetiskl a doplnil komentářem podporujícím dánské kolegy.

Například deník Le Monde píše dnes ve svém úvodníku: Co se týče Francie, vše je řečeno v prvním článku ústavy. Náboženská nařízení a zákazy nemohou být postaveny nad zákony republiky. Náboženství jsou systémy myšlení a víra musí být respektována, ale zároveň může být volně analyzována, kritizována i karikována.

Je to stejné jako s politickými ideologiemi. Princip republiky je laický a předpokládá neutralitu a toleranci. Je tedy třeba rozlišit náboženství a osoby, které ho praktikují. Právě ty by měly být chráněny proti diskriminaci a každému nespravedlivému útoku vycházejícímu z jejich náboženského přesvědčení. Muslim může být šokován obrazem Mohameda, zvláště jeho karikaturou. Ale demokracie může stanovovat jednotný názor výhradně v případě, že by šlo o porušování lidských práv, uzavírá Le Monde.

Arabské listy ovšem vidí situaci z jiného úhlu. Tento týden jsme byli svědky islámské a arabské síly, která dokázala dostat západní země doslova na kolena, píše saúdskoarabský deník Arab News a pokračuje. Musíme se ptát, proč arabský a muslimský svět nevyužije svého vlivu efektivněji a nezmění taktiky, které mají přímý dopad na naše zájmy a názory.

Protesty a bojkot dánských novin jsou spíše výsledkem spontánních emocí než strategického jednání. Spíše jsme reagovali, než aktivně jednali, konstatuje Arab News. Emoce a zloba jsou jednoduché. Plánování a strategická unie jsou mnohem složitější a vyžadují sílu. Musíme se spojit, nejen abychom potrestali ty, co nás uráží, ale také abychom posílili naši komunitu a zajistili, že naše hlasy budou slyšet.

Osud Íránu v příštích měsících může být srovnatelný s osudem Severní Koreje: debata v Radě bezpečnosti následovaná kritikou. Výsledek dnešního jednání v Radě guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii bude podobný. Prohlášení o otevřené příležitosti pro Irán a žádná zmínka o sankcích u nás vyvolávají pocit deja vu, píše izraelský deník Haaretz.

Ředitel agentury Mohamed El Baradej vypracoval za posledních osmadvacet měsíců sedm rozsáhlých zpráv, v nichž obvinil Írán z porušování mezinárodního práva, lhaní a nákupu komponentů na černém trhu pro dva simultánní jaderné programy - jeden pro mírové účely a druhý pro výrobu zbraní. Zdá se, že agentura dá Íránu další šanci, i když už i Čína a Rusko, jak se zdá, mají íránských úhybných manévrů dost.

Írán má z hrozby mezinárodních sankcí obavy, ale zároveň je připraven poslat svět k čertu a pokračovat ve výrobě jaderné zbraně. Ale pokud bude mezinárodní tlak na Teherán trvat, Írán může ustoupit a nebo přinejmenším pozdržet výrobu jaderné zbraně o několik let, uzavírá izraelský deník Haaretz.

Polské deníky na prvních stránkách komentují uzavření stabilizačního paktu mezi vládnoucím Právem a spravedlností a dvěma extrémistickými stranami. Dohoda má umožnit menšinové vládě rok klidného vládnutí.

Stalo se. Strany Leppera a Giertycha, známé pohrdáním právem a zupáckou politickou kulturou, se staly spoluvládkyněmi Polska, píše Gazeta Wyborcza. Vládnoucí Právo a spravedlnost ještě nedávno považovalo populistu Leppera za exponenta ruských zájmů a teď s ním uzavírá koalici, aby upevnilo svou moc. Tento pakt je ostudou polské politiky.

Na jeho základě vznikne Ústřední protikorupční kancelář, kterou bude možné lehce použít jako kladivo na politické protivníky. Uvidíme také Úřad pro finanční dozor, který má monopolizovat kontrolu nad finančními trhy. Nezávislost Národní banky je ohrožená.

Šéfovi Práva a spravedlnosti Jaroslavu Kaczyńskému se zdá, že Leppera a Giertycha kontroluje. Dnes ho ale pod krkem drží oni a budou se dožadovat splnění svých šílených projektů. A co je horší: díky šéfovi Práva a spravedlnosti mohou pod krkem držet celé Polsko, napsala Gazeta Wyborcza.

Martin Hromádka, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme