Tisk: Polští konzervativci si hrají s ohněm

Polští konzervativci si hrají s ohněm. Sledování řadových Američanů je kontraproduktivní a nelegální. Turín potřebuje sníh a více diváků. Taková jsou některá z témat středečního výběru ze zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Polsko se začalo připravovat na předčasné volby, komentuje ve svém úvodníku francouzský deník Le Monde. Evropská unie by se jednoho dne mohla probudit a zjistit, že jeden z jejích členských států má vládu složenou z radikálních konzervativců, euroskeptických populistů a ultrakatolických xenofobů z extrémní pravice.

Taková je politická konfigurace, o které se právě diskutuje ve Varšavě, a která by měla varovat ostatní evropské metropole, píše francouzský deník. Převládá názor, že polští konzervativci si hrají s ohněm. Ví Jaroslav Kaczynski, předseda vládnoucí strany Právo a Spravedlnost, považovaný za schopného politického stratéga, kam vůbec směřuje?

Naléhavý legislativní kalendář ho samozřejmě tlačí, aby pro hlasování o rozpočtu na rok 2006 získal parlamentní většinu, a to nejpozději do 24. ledna, jinak dojde dle ústavy k předčasným volbám. Má ale cenu vstupovat na tenký led s populistou Andrzejem Lepperem? A co říci k hledání pomoci mezi homofobními a protievropsky orientovanými ultrakatolíky z Ligy polských rodin?, ptá se Le Monde.

Dnešní vydání amerického listu New York Times ostře kritizuje Bushovu administrativu za používání špionážních praktik a sledování řadových Američanů pod záminkou boje proti terorismu. Podle posledních zjištění byla velká většina tajných akcí vedena proti úplně nevinným lidem nebo skončila ve slepé uličce.

V jistých těžkých dobách, píše americký list, byla americká vláda nucena porušit lidská práva ve jménu ochrany občanů. A teprve později se ukázalo, že to byla špatná volba a že občanská práva byla obětována pro extrémní opatření, jejichž účinek byl kontraproduktivní. Můžeme citovat mnoho příkladů z naší historie, těžko si ale lze představit učebnicovější příklad, než je tajný program sledování Američanů prezidenta Bushe.

Nejde jen o tragické plýtvání zdroji FBI v těchto složitých časech, pokračuje deník. Je to především odporné a zbytečné vniknutí do osobních svobod jednotlivců. Každý, kdo si přečte originál zprávy o špionážních operacích, si může říct: "Dobře, a co, vždyť nemám co skrývat." Měl by ale myslet na mnoho nevinných Američanů, kterým přišli na dveře zaklepat agenti FBI pod záminkou tajného a zřejmě nelegálního sledování, uzavírá New York Times.

Cílem íránského obohacování uranu je být dominantní regionální velmocí vybavenou odstrašující jadernou silou, píše dnešní vydání celoarabského deníku Al-Haját. Západní země to chápou a jsou rozhodnuté zabránit Íránu ve vývoji jaderné zbraně. Ale prostředky, jak toho dosáhnout, jsou naneštěstí omezené.

List dokumentuje, že Írán denně těží dva miliony barelů ropy a polovinu z tohoto množství sám spotřebuje a necelou polovinu vyváží. Podle deníku Al-Haját by se projednávání problému v Radě bezpečnosti OSN okamžitě projevilo na zvyšování ceny ropy. Čína nedávno uzavřela kontrakt na dodávky za 70 milionů dolarů a evropské země, které vyjednávaly s Íránem, sledovaly i své ekonomické cíle. Indie, která je blízkým spojencem USA, nasmlouvala s Íránem dodávky zemního plynu od roku 2009. Potřebuje totiž pro svůj ekonomický růst také Írán.

Al-Haját hodnotí, že v Írán je široce a do hloubky zaangažován v Iráku ve všech oblastech života - přes oblast tajných služeb, ozbrojených sil a ekonomiku. A to ve chvíli, kdy jsou v Iráku americké jednotky, dělá z íránského jaderného programu velmi komplikovanou záležitost, uzavírá dnešní vydání celoarabského deníku AL-Haját.

Blížícímu se dni zahájení olympijských her v italském Turíně se věnuje deník International Herald Tribune. Jak píše, město i sportovní areály v Alpách stále vypadají spíše jako staveniště než jako nablýskaná jeviště. Organizátoři prý ale spí dobře a neřeší žádné nečekané problémy. Co by se jim ale hodilo, je sníh a více zájmu ze strany diváků, uvádí deník.

Prodeje lístků, které jsou důležité nejen po pokrytí nákladů, ale také proto, že jen plná hlediště navodí to správné sportovní nadšení, jsou nižší než se očekávalo. Prodalo se jich zatím jen 600 tisíc z plánovaných 830 tisíc. Na slavnostní zahájení her je dokonce prodáno jen 60 procent míst. Překvapivě malý zájem mají právě Italové. Organizátoři jsou připraveni snížit ceny lístků a zároveň doufají, že páté vítězství slalomáře Roccy ve Světovém poháru z minulého týdne italské fanoušky navnadí.

Martin Hromádka, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme