Tisk: Pomůže summit G8 Africe?
Ve Skotsku začal summit nejsilnějších zemí světa, takzvané G8. Jedním z klíčových témat tohoto setkání je pomoc Africe. Názory na účinek slíbeného oddlužení některých afrických zemí se však liší. Například německý Die Welt zůstává spíše skeptický. Tvrdí, že odpuštění dluhů Africe nepomůže.
Pokud bychom chtěli tento problém skutečně vyřešit, měli bychom mluvit spíše o odbourání protekcionismu, sankcích za korupci v afrických vládách anebo o zrušení podpory evropskému a americkému zemědělství. Pokud se o těchto věcech nezačne mluvit, nemůže nikdo Evropě ani Americe věřit, že chtějí africkou ekonomiku skutečně postavit na nohy, konstatuje německý Die Welt.
Summit doprovázejí také ostré střety policie s antiglobalisty. Ovšem nejen s nimi. Jak uvádí britské Timesy včera musel být v nemocnici ošetřen policista, kterého zranil samotný prezident Spojených států, George Bush. Stalo se to prý při projížďce na kole, prezident prý jel relativně rychle a dostal smyk na dlažbě. Prezidentovi se nic nestalo, zato policista měl trochu poraněný kotník. Okamžitě se mu však dostalo péče osobního lékaře amerického prezidenta, dodávají Timesy.
Francouzské sdělovací prostředky široce rozebírají porážku Paříže v souboji s Londýnem o právo pořádat letní olympijské hry v roce 2012. Z francouzských listů cituje náš zvláštní zpravodaj Jan Šmíd.
International Herald Tribune dnes přibližuje pozadí skandálu v německé automobilce Volkswagen. Ten se rozrůstá do stále větších rozměrů. Úplatkářství a korupce ohrožují nejvyšší manažery této firmy i samotný podnik, který patří k největším zaměstnavatelům v Německu. Aféra však může také zasadit tvrdý úder kancléři Schröderovi, který usiluje o opětovný zisk kancléřského křesla, upozorňuje deník.
Zatím vypluly na povrch jen drobné skandály například nelegální provize, které si šéfové brali od soukromých dodavatelů. Nebo výlety do Brazílie a dalších zemí, které si dopřával vrcholný management firmy. Vše včetně služeb prostitutek coby úplatek. Navíc mají někteří podezřelí osobní vazby na kancléře Schrödera, což je pro opozici velké sousto, dodává International Herald Tribune.
Světové deníky věnují velkou pozornost případu novinářky, která byla poslána do vězení za to, že odmítla zveřejnit svůj zdroj. Více z amerického listu New York Times, v jehož redakci reportérka pracovala: Federální soud včera rozhodl, že investigativní žurnalistka Judith Millerová porušila zákon a poslala ji do columbijského vězení do té doby, než svůj zdroj odhalí. Anebo maximálně do října, kdy končí působnost soudní poroty.
Provinění i trest Millerové jsou dost kontroverzní novinářka totiž odmítá prozradit jméno zdroje, který jí poskytl informace, díky kterým byla odhalena agentka tajných služeb CIA. Právo na krytí zdroje je podle novinářů základní právo, které jim zaručuje svobodu pro jejich práci, uvádějí newyorské Timesy. V editorialu se za svoji redaktorku důrazně postavily. "Jsme na straně Judith Millerové a budeme bojovat proti každému omezování svobody tisku", píše se v úvodníku newyorských Timesů.
Před několika týdny proběhl v Británii spor mezi královskou rodinou, respektive princem Harrym a učitelkou Sarah Forsythovou. Ta obvinila prince Harryho z podvádění. Tvrdila, že elitní škola Eton, kterou Harry navštěvuje, prý některým studentům nadržuje a s písemkami nebo domácími úkoly jim prý pomáhají učitelé. Sama učitelka se pak soudila o to, že jí ředitel Etonu neprávem vyhodil odmítla totiž pomáhat princi Harrymu podvádět.
Deník Independent teď přináší rozuzlení tohoto příběhu. Soud totiž rozhodl o tom, že vyloučení učitelky z Etonu bylo nezákonné a nařídil, aby byla na školu přijata zpět. Soud ovšem nepotvrdil obvinění, že princ Harry podváděl. Čest královského rodu tak zůstala neporušena, dodává britský Independent.