Tisk: Potomek maďarského šlechtice Sarkozy navštívil otcovo rodiště

Maďarský tisk se zabývá hlavně návštěvou francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, což je pofrancoužštěné rodové jméno jeho otce Šarkézi. Deníky upozorňují hlavně na to, že Paříž chce s Budapeští vytvořit strategické partnerství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Pro Sarkozyho Francii může být v rámci Evropské unie strategickým partnerem jen taková vláda, která je jednoznačně pro prohloubení evropské integrace, a nezvolila si takzvanou polskou cestu, konstatuje v komentáři nejčtenější deník Népszabadság. List uvažuje nad tím, že pro Paříž je důležité spojenectví s jakoukoli vládou bez ohledu na její politickou orientaci. Deník tím naráží na to, že maďarská pravice v čele s Viktorem Orbánem má se vzpomínaným prohlubováním evropské integrace určité problémy. Z toho vyplývá, že pravicoví a levicoví politici na evropské scéně nemusí být bezpodmínečnými protivníky. Dále je zajímavé, že maďarský socialistický premiér Ferenc Gyurcsány si výborně rozumí i s konzervativní německou kancléřkou Angelou Merkelovou - konstatuje Népszabadság.

Opoziční denník Magyar Nemzet zase podrobně opisuje Sarkozyho setkání s předsedou Fideszu Viktorem Orbánem a zdůrazňuje, že si oba skvěle rozuměli. Jinak hlavní zprávou na nejrůznějších internetových portálech v této souvislosti je to, že francouzský prezident rokoval s Orbánem namísto plánovaných 35 minut jen patnáct.

Bohatství totiž může ničit a vést k zahálce! Tvrdí to i dnešní Stuttgarter Zeitung. Bohatství to právě problém Ruska. "Je to přímo tragédie, která spočívá v hojnosti přírodního bohatství. To znamená, že se Rusové nemusí tolik snažit jako Čína nebo Indie, když si chce vybojovat své místi na slunci. Rusko coby průmyslová země stále více upadá, zatímco Čína nebo Indie postupují kupředu tempem beroucím dech. Rusko má ovšem ropu a zemní plyn, které jsou na světovém trhu dražší a dražší. Do Ruska proto přitéká nazpět hodně peněz. Lidé si tam ale své příjmy tvrdě neodpracovali. Až jednou bude doba ropy a plynu překonána, Rusko spadne na úroveň obyčejné agrární země," uvádí deník.

Není nad přísnost a disciplínu, to tvrdí i Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. Podle internetové stránky losangeleské televizní stanice KSBC-TV podepsal proto zákon, podle kterého nesmějí mladí lidé do osmnácti let mít v automobilu vůbec mobilní telefon. "Stává se to každý den. Řidiči věnují více pozorností svému mobilu a textovým zprávám než cestě před sebou." uvádí televizní stanice. Guvernér je přísný i na svoji dceru, která se právě dostala do teenagerovského věku. "Řekl jsem své dceři. Dostaneš auto a dostaneš mobil. Ale jestli tě jednou uvidím používat obě věci najednou, půjdou pryč. " cituje televizní stanice přísného otce a guvernéra Schwarzeneggera.

Americký herec Tom Cruise a jeho hollywoodský štáb mohou natáčet na jednom z nejznámějších historických míst Berlína. V létě se postavila bezmála celá spolková vláda proti tomu, aby se filmový štáb objevil v Bendlerblocku. Tam na popravišti skonal Claus Stauffenberg po nezdařeném atentátu proti Adolfu Hitlerovi. Historickou rekonstrukcí válečných událostí má být snímek Valkyrie, ve které Stauffenberga ztělesňuje Tom Cruise. Herec patří k scientologické církvi a ta je v Německu nevítaná. Co se změnilo, že teď se smí točit, ptá se německý deník der Tagesspiegel. Zanedlouho se uvidí, kdo z německých politiků z toho bude profitovat, soudí berlínský deník a typuje ministra kultury.

Gregor Martin Papucsek, Vlastimil Milý, Pavel Schrötter, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme